Lyžařské oblečení

magazinzeny.cz

Lyžařská sezóna je tu co nevidět, takže je nejvyšší čas obnovit či doplnit vybavení. Abychom si lyžování opravdu užily a cítily se při něm příjemně, je důležité správně se na něj obléci. Pojďme si připomenout, jak na to.

Na dámské lyžařské oblečení jsou kladeny značné nároky. Jednak nás musí ochránit před chlademdrsným horským počasím, zároveň však nechceme, aby nám v něm bylo při lyžování příliš horko a nechceme se potit. K tomu bychom si ještě dovolily vyžadovat dostatečnou svobodu pohybu a samozřejmě dnes už vůbec nelze diskutovat o tom, že při lyžování musíme dobře a elegantně vypadat.

Chvála bláznům

Výrobci aby se z toho zbláznili. Naštěstí oni už jsou blázni, alespoň někteří. Jsou blázni do lyžování a chtějí své vybavení pro tento krásný sport přivést k dokonalosti. A některým se to dokonce daří. Pojďme se tedy podívat, co všechno dokáží, a co od lyžařského oblečení můžeme skutečně požadovat.

Dámské lyžařské bundy

Lyžařská bunda má za úkol ochránit nás před vnějšími vlivy, tedy před sněhem, deštěm a větrem. Z toho důvodu by měla být nepromokavá a větruodolná. Zároveň je však třeba, aby odváděla od těla vlhkost a pot. Měl by tedy být prodyšná.

Jinými slovy bunda nesmí pustit mokro dovnitř, ale musí ho pustit ven. Že to nejde? Ale kdeže! Moderní membrány právě tohle kouzlo dokážou. Jestli tedy chceme kvalitní lyžařskou bundu, pořiďte si nějakou membránovou s hodnotami nepromokavosti i prodyšnosti alespoň 10 000. (V případě nepromokavosti číslo znamená milimetry vodního sloupce, který látka nepropustí, v případě prodyšnosti udává gramy vodní páry, které se odpaří skrz metr čtvereční bundy za 24 hodin.)

Při koupi membránové bundy se přesvědčme, že zipy mají rovněž nepromokavou úpravu – zatavení nebo podlepení, jinak nám tudy může dovnitř pronikat voda.

Královna Koloběžka

To však není jediné kouzlo, které nám dámské lyžařské bundy předvedou. Ty nejlepší nám totiž umožní takovou svobodu pohybu, že si budeme připadat jako královna Koloběžka – totiž oblečené – neoblečené. Postará se o to nejmodernější čtyřrozměrný strečový materiál, který se v případě potřeby natahuje do čtyř stran, i anatomické 3D vložky v oblasti ramen a ergonomicky tvarované rukávy v oblasti loktů, které umožňují bezproblémové ohýbání paží.

Teplo je nejen hrochům

Velký pokrok nastal také v oblasti zateplení lyžařských bund. Pokud chceme opravdu teplou bundu, již dávno to neznamená mít objemnou péřovku, v níž bude i ta nejštíhlejší z nás připomínat přejedeného hrocha. Moderní syntetická vlákna jsou lehká a díky jejich výjimečným termoizolačním vlastnostem jich stačí použít tak málo, že i dobře zateplená bunda může být tenká, vypasovaná a elegantní.

Vše co bylo řečeno o lyžařských bundách, platí v bledě modrém také o dámských lyžařských kalhotách.

Dámské termoprádlo

Pokud se u lyžařských bund hovořilo o prodyšnosti, je třeba také zmínit, že pro odvod potu od těla je důležité také to, co máme oblečeno pod bundou. Je nezbytné, aby vrstva oblečení, kterou máme na těle, odvedla pod od pokožky a nechala jej odejít dál do vnějšího prostředí.

Tuto vlastnost splňuje funkční termoprádlo. Na rozdíl od bavlny, která se nasákne potem a pak se na vás přilepí a nepříjemně studí, termoprádlo je nenasákavé a díky speciálnímu průřezu svých vláken odvede pot od pokožky pryč.

Také termoprádlo přitom výrazně pokročilo a již není na místě si pod tímto pojmem představit cosi nevzhledného, šedého s hrubou strukturou, něco, za co se skoro stydíme a pečlivě to skrýváme pod bundou. Dnes je na výběr termoprádlo v mnoha barvách a s půvabnými potisky, takže se jím ještě rády pochlubíme, když si při lyžařské přestávce dáváme v restauraci třeba horkou čokoládu.

V teplejších dnech lze lyžovat jen v termoprádle a lyžařské bundě a kalhotách, pokud je větší zima, doplníme jej například hřejivou, ale rovněž prodyšnou mikinou, nejlépe fleecovou.

Lyžařské rukavice

Lehce se může stát, že si vybereme kvalitní lyžařské oblečení, bude nám celkově docela teplo, ale kvůli úplně omrzlým rukám radši skončíme s lyžováním a půjdeme se pochlubit krásným termoprádlem na horkou čokoládu. Nic proti horké čokoládě, ale k tomu, abychom na svahu zůstaly tak dlouho, jak samy chceme a nevyháněly nás omrzlé prsty, stačí nezapomenout na kvalitní lyžařské rukavice.

Také rukavice dnes disponují moderním zateplením z umělých vláken, takže jsou lehké, poddajné a přitom dobře zahřejí. Nejlepší termoizolační vlastnosti mají palčáky, prstové rukavice zase nabízejí větší cit pro manipulaci s předměty.

Obě výhody lze i kombinovat – na trhu jsou například palčáky, v nichž máte ještě jedny tenčí prstové rukavice, takže když si například potřebujete rozepnout přezky na lyžácích, vyndáte ruku z palčáků, ale pořád ji máte chráněnu před chladem prstovou rukavicí.

Na závěr si popřejme pohodové nakupování a mnoho příjemných chvil strávených na lyžařských svazích i u horké čokolády!

Placený reklamní článek