Moje dítě někdo šikanuje – jak se zachovat

magazinzeny.cz

Šikana je velmi závažná a je to v podstatě zločin. Rozlišuje se na dva druhy a to na šikanu psychickou a na šikanu fyzickou. Psychická šikana je taková, kdy vás někdo systematicky ponižuje, vyhrožuje vám, zesměšňuje a prostě váš šikanuje slovy, aniž by se vás dotkl. Pak se zde šikana fyzická, kdy dochází také k fyzickému útoku, k napadení a šikanovaný jedinec si z toho odnáší zranění.

Nikdo nechce, aby byl šikanován, a rozhodně nechce, aby bylo jeho dítko šikanováno. Ovšem co dělat, když je vaše dítko někým šikanováno? Jak se zachovat? Jak se k tomu postavit? To vám osvětlíme v následujícím článku, ale je jasné, že šikanu je potřeba řešit a velmi rázně ukončit.

Zjistit a ihned proti tomu bojovat

Pokud zjistíte, že vaše dítě někdo ve škole šikanuje, ať už psychicky nebo fyzicky, ihned jděte do školy a žádejte řešení, vyřešení a potrestání viníka. Ukážete tak svému dítku, že jej máte rádi, že za ním stojíte, že mu nikdo nebude ubližovat, že jej ochráníte. Ve škole se obvykle k šikaně staví negativně a budou jí řešit také. Nejdříve je možno navštívit třídního učitele, pokud nepomůže on, jděte za ředitelem. Pokud však stále nemáte nikde zastání a vaše dítě je stále šikanováno, můžete zajít za rodiči dítěte a rázně jim vše vysvětlit. Pokud však ani to nepomáhá, šikana je trestný čin a můžete se obrátit na policii, která se případem bude zabývat. Nejdříve, ale opravdu zkuste učitele a ředitele. Policie by měla být tou poslední možností.

Stůjte za svým dítětem a braňte jej

Za dítě se postavte, žádejte omluvu, nápravu a potrestání, aby dítě, které šikanuje, vědělo, že mu to zkrátka a jednoduše neprojde. Pokud bylo vaše dítko šikanováno fyzicky, rozhodně není od věci zajít s ním k lékaři, aby se předešlo vnitřním zraněním. Pokud vaše dítko bylo týráno psychicky, pak mu musíte dát pocit, že vše co mu šikanující dítě říkalo a čím jej ponižovalo, je lež. Pokud to nezabírá a dítě má stále pocity méněcennosti, můžete vyhledat odbornou pomoc, kdy se dítě vypovídá a také zde nabude pocitu, že ten, kdo jej šikanoval, si jen zvedal sebevědomí, že ve skutečnosti je on ten špatný, neučí se dobře, doma se mu rodiče nevěnují, nemá pořádné kamarády, všichni se jej bojí a podobně. Důležité je, aby si dítě uvědomilo, že není to špatné.