Můj partner mě neustále kritizuje – co s tím?

magazinzeny.cz

Kritika je dobrá, pokud je však konstruktivní a má pomoci člověku se napravit, udělat něco jinak a podobně. Ovšem kritika je často důvodem k tomu, jak někomu velmi cíleně ublížit, snížit mu sebevědomí, udělat z něj hlupáka a podobně.

Člověk, který druhého člověka kritizuje jen kvůli tomu, aby se cítil lépe, a sám si zvýšil své sebevědomí. Pokud má na svědomí vaši neustálou kritiku váš partner, je to vždycky nepříjemné a cítíte se díky jeho neustálým nepěkným poznámkám jako někdo méněcenný. Pokud vám partnerova neustálá kritika vadí a nelíbí se vám, musíte zasáhnout, jinak se změny nedočkáte.

Kritika je dobrá, musí být, ale konstruktivní!

Partner vám může říci, že můžete malinko zhubnout, že můžete příště do jídla dát více soli, že bude lépe, když si koupíte tričko o číslo větší a podobně, ale musí to říct s citem a ve správné chvíli no a to nejdůležitější, musí to být také pravda. To, že vám něco vyčítá nebo vás kritizuje, musí být pravda. Když si to partner vymýšlí, obvykle vás chce jen pokořit, ponížit a to dobře není. Braňte se a musíte být v tomto důsledná a neoblomná.

Říci ne bývá těžké

Jako první se zkuste partnera zeptat, zda vám to opravdu tolik moc vadí, jestli opravdu děláte takové chyby. Sdělte mu, že vám to vadí, nelíbí se vám to, nechcete to poslouchat, vadí to jen partnerovi, nikomu jinému. Neustálá kritika vám ubližuje a zraňuje vás. Někdy prostě partner jen vidí tento mód u svých rodičů a tak mu přijde, že to je zcela běžné. Obvykle to takovému partnerovi stačí pouze říct, že to běžné není a nedělá se to. Pokud to partner neakceptuje a neustále vás kritizuje dál, musíte přitvrdit a po každé kritice mu říct, že tohle slyšet nechcete, ať vás nekritizuje.

Nezabírá nic? Vyzkoušejte toto

Někdo používá také to, že co činí partner vám, čiňte vy jemu. Zkrátka jej začněte kritizovat taky. Za neustlanou postel, za poházené oblečení, za vousy v umyvadle, za neuklizenou koupelnu, za neodnesený talíř, za neustálý nepořádek v bytě. Uvidíte, že se to jemu přestane líbit, protože nikdo nemá rád, když jej lidé kritizují a nad sebou se zamyslí.