Mýdlové ořechy pro levné praní

magazinzeny.cz

Chcete-li vyzkoušet levné a ekologické praní, neváhejte a pořiďte si mýdlové ořechy! S účinností si hlavu nelámejte, všechno je přece lepší než standardní voňavá žíravina, která vašemu dítěti způsobuje ekzém! Co jsou to mýdlové ořechy a jak s nimi prát si můžete přečíst v následujícím článku!

Mýdlové ořechy jsou plody mýdelníku – stromu, který roste v Indii. Sklízejí se na podzim. Nejsou určeny ke konzumaci, jejich skořápky jsou účinným prostředkem na praní prádla. V Indii se od pradávna používaly k praní a také k mytí pokožky celého těla. Ořechy nebo respektive skořápky se dají do látkového pytlíčku a ten se důkladně namočí. Při kontaktu s vodou se ze skořápek uvolňují saponiny a tvoří se pěna. Takto se dají pytlíčky se skořápky mýdlových ořechů použít také při praní prádla v automatické pračce.

Čím vyšší teplota praní, tím jsou ořechy účinnější. Nejúčinnější jsou tekuté prací prostředky, které obsahují slizový výtažek mýdlových ořechů získaný pečlivým rozvařením skořápek při vysokých teplotách. Při nízkých teplotách lze jednu dávku skořápek použít opakovaně. Nejvhodnější jsou ořechy na ručníky a tak zvané „zpocené“ prádlo. Mýdlové ořechy jsou šetrné k pokožce a nezpůsobují žádné ekzémy a alergie, navíc vás vyjdou podstatně levněji než běžný dráždivý prací prostředek!