Naše vnitřní a vnější hranice

magazinzeny.cz

Hranice se netýkají jiných lidí. Jsou o nás. Jsou o vytvoření struktury a řádu, aby byly vaše energetické hladiny a emoce chráněny. Když máte hranice nastaveny, nemusíte dělat kompromisy a nemusíte se ocitnout v situacích, ve kterých nechcete být.

Když si stanovíte zdravé hranice s lidmi ve svém životě, mnohem snáze vám to umožní zůstat ve své pravdě a také to ostatní lidi naučí, jak s vámi jednat. Když nemáte hranice, lidé po vás pravděpodobně budou tzv. šlapat, zneužívat vás a zacházet s vámi jako s rohožkou. To vede k tomu, že se cítíte vyčerpaní a zneužíváni, a může to také vést k sociálním úzkostem.

Vytváření zdravých hranic je důležité ve všech oblastech vašeho života – na pracovišti, s přáteli, s rodinou, s dětmi a s partnerem. Hranice jsou limity, které ukládáte, a mají důsledky, pokud jsou překročeny. Tyto důsledky se mohou lišit v závislosti na tom, jaká hranice byla překročena, když si ve svém životě stanovíte pevné hranice, většina lidí je bude respektovat. Pokud si chcete ve svém životě vytvořit zdravé hranice, zde je návod, jak začít –

Krok 1: Přejděte na Problémová místa
Přemýšlejte o oblastech svého života, kde se cítíte zneužíváni nebo vyčerpáni. Zamyslete se nad tím, kde se příliš kompromitujete nebo kde se neustále cítíte zklamaní nebo nespokojení. Projděte si svůj rodinný život, vztahy, pracovní život a tak dále a napište si pár svých hlavních problémových míst. Těch, kde vnímáte svou slabost, že dovolíte druhým jejich chování vůči vám.

Krok 2: Vytvořte hranici
Projděte si tyto body jeden po druhém a uvidíte, co můžete udělat, abyste si vytvořili větší řád a strukturu. Co můžete v těchto situacích udělat pro ochranu sebe a své energie? Zde je několik příkladů hranic, které můžete zavést, abyste mohli začít žít život v úctě a respektu vás vůči druhým a druzí směrem k vám.

Energetické hranice: umístění energetického štítu kolem sebe, rozmazání své aury nebo nošení ochranného krystalu jsou skvělé způsoby, jak nastavit hranice, které chrání vaši energii před negativitou a emocemi ostatních lidí. Aby byly energetické hranice účinné, je třeba je praktikovat každý den, někdy i vícekrát za den.
Říkat ne: když máte jasno ve svých vlastních hranicích, je snazší říct ne lidem, když vás požádají, abyste udělali něco, co překračuje jednu z vašich hranic.
Hranice pracovního života: Nesměšování pracovního a osobního života je zdravou hranicí, kterou je třeba vytvořit. Pokud vám například volají přátelé do práce a cítíte se z toho nepohodlně, stanovte si hranici a řekněte jim, že si s nimi po pracovním dni popovídáte. Pokud se vás váš šéf zeptá na to, co jste dělali o víkendu, a vy se o to nechcete podělit, stanovte hranici tím, že dáte krátkou nebo vágní odpověď, se kterou se cítíte dobře.
Hranice s dětmi: vytváření hranic s dětmi je také důležité a umožňuje vám vytvořit si čas pro sebe. Jednoduchá hranice, jako když řeknete svým dětem, aby vás nerušily, když telefonujete, nebo aby zaklepaly před vstupem, jsou malé způsoby, jak si můžete stanovit zdravé hranice a necítit se, že vaše děti řídí váš život.
Vztahové hranice: vytvoření hranic ve vašich vztazích je klíčové. Hranice mohou zahrnovat věci jako monogamii nebo prostě to, že si potřebujete každý pátek večer odpočinout se svými přáteli. Stanovení hranic ve vašich vztazích je také skvělý způsob, jak zajistit, že „neztratíte sami sebe“ nebo se nebudete cítit ochromeni druhou osobou.

Krok 3: Postupujte s důsledky
Nejtěžší na vytváření hranic je dodržování důsledků. Pokud lidé ve vašem životě nadále porušují vaše hranice nebo k nim postrádají respekt, možná je budete muset odstranit ze svého života nebo vyvodit patřičné důsledky. Tyto důsledky však mohou být často vyjádřeny právě vašimi činy.
Pokud například svému partnerovi jasně řeknete, že na tuto událost jít nechcete, a on stejně zapíše vaše jméno na seznam hostů, můžete zůstat věrni svým hranicím tím, že prostě nepůjdete. Pokud bude váš šéf nadále naléhat nebo se vás ptát na osobní věci, můžete to probrat s HR nebo vyšší úrovní managementu. Nebo zareagovat otázkou a váš víkend byl???
Důsledky budou samozřejmě záviset na tom, co se stalo, ale držet se jich a jednat je skvělý způsob, jak prosadit své hranice.

Krok 4: Zůstaňte flexibilní
I když je důležité mít pevné hranice, je také důležité zůstat flexibilní a otevřený novým nápadům a novým řešením. Vytváření příliš mnoha hranic ve vašem životě může vést k tomu, že se budete cítit uzavřeni nebo stagnovat, takže se snažte mít určitou plynulost a prostor pro dýchání. Vy sami budete nejlépe posuzovat, kolik hranic je příliš mnoho. Možná dokonce zjistíte, že s určitými lidmi potřebujete více hranic než s jinými. Až se zlepšíte v nastavení hranic ve svém životě, zjistíte, co je pro vás to pravé.

Vytvoření zdravých hranic ve vašem životě je nakonec o tom, abyste se naučili milovat sami sebe.
Když se opravdu milujete a respektujete sami sebe, hranice, které si musíte vytvořit, přicházejí přirozeně a je téměř nemožné ohrozit sebe a svou energii.

Napsala Freyová Alice