Nástup menopauzy

magazinzeny.cz

Menopauza, nebo-li klimakterium, je označením pro období ženy, kdy přestává menstruovat. Dochází k útlumu funkce vaječníků a snižuje se tvorba hormonů (estrogen, progesteron). Menstruační cyklus tedy končí a žena není schopná otěhotnět.

Obecně lze říct, že se věk, kdy klimakterium nastává, stále vzdaluje. Před pár desítky let byl průměrný věk 50, dnes je průměr 52 let. Klimakterium nastává bez ohledu na náš životní styl, nelze ho nijak oddálit.

Kdy menopauza přijde zjistíme nejlépe od naší matky či babičky. Nástup menopauzy je totiž geneticky kódovaný a dědičný. Přestože menopauzu nejde oddálit, můžeme ji urychlit. Jako urychlující faktor se považuje třeba kouření. Na urychlení menopauzy mohou mít vliv i některé nemoci (např. hypotyreóza)

Menopauza není náhlý zlomový okamžik, ale delší proces. Jako první příznaky blížící se menopauzy obvykle patří nepravidelnost menopauzy a návaly. Od prvních signálů to může trvat ještě i pět let. Proces menopauzy je vhodné zmírňovat pomocí přírodních prostředků, někdy gynekolog doporučí hormonální léčbu.

Mezi vhodné přírodní prostředky jsou fytoestrogeny – látky rostlinného původu, které se v průběhu zažívání mění v látky s estrogenními účinky. Ty se přirozeně vyskytují třeba v pylu, mateří kašičce, sóje, pohance či červeném vínu. Významným fytoestrogenem je i červený jete. Setkáte se s mnoho komerčními přípravky s fytoestrogeny.