Nebezpečí diet v průběhu těhotenství

magazinzeny.cz

Je normální, že se těhotné ženy starají v průběhu těhotenství o svojí váhu. Kalorie, které potřebuje dítě ke svému růstu, přeci jenom dítě čerpá z ženy. Bez ohledu na to, jak moc žena konzumuje a bude konzumovat, by nikdy neměla držet dietu v průběhu těhotenství.

A jaká jsou tedy rizika diet při těhotenství?

Obezita
Tělo dítěte matky na dietě má nízký metabolismus, jako dítě je od mala zvyklé na menší příjem potravy. Proto i po narození přijímá menší množství jídla, než ve skutečnosti potřebuje a dochází tak k postupně k obezitě.

Vrozené deformity
Plod potřebuje více živin pro vývoj tkání a kostí v matčině lůně. Dieta může vést k nesprávnému vývoji dítěte na úrovni tělesné i duševní, což může způsobit deformity.

Porodní komplikace
Nedostatek živin způsobuje nedostatek energie potřebné ke snášení porodní bolesti.

Problémy se srdcem
Existuje riziko, že se dítě narodí se zvýšeným krevním tlakem a s koronárním srdečním onemocněním. Dané potíže se s vyšší pravděpodobností objevují v pozdějších fázích života.

Cukrovka
Rozvíjí se zvýšená odolnost vůči inzulínu, pokud těhotná žena dosáhne při dietě indexu hmotnosti menším než 20.

Poškození mozku
Nedostatek jódu a glukózy v průběhu těhotenství způsobují nesprávný vývoj nervového systému u dítěte. Špatná funkčnost metabolismu oslabuje imunitní systém a dítě je častěji nemocné.