Nejběžnější sexuálně přenosné nemoci II.

magazinzeny.cz

Láska kvete v každém věku i každém ročním období. Pokud si myslíte, že se vás námět tohoto článku netýká, pravděpodobně nevíte, že jsou pohlavní choroby velice rozšířené. Mnozí vaši sexuální partneři o své nemoci nemusí vůbec vědět a vy tak můžete dostat nečekaný dáreček..

Syfilis

Závažné onermocnění způsobené spirochetou, která v neléčeném stavu postupně postihuje všechny orgány těla, končí úmrtím. První stádium je nebolestivý vřed obvykle na genitálii, který po 2-4 týdnech vytvoří přenos infekce. V druhém stádiu se infekce rozšíří a vzniká imunitní reakce. Objevují se vyrážky na kůži a sliznici. Třetí fáze přináší deformace, zanícení cév či postižení nervové soustavy.

HIV

Riziko přenosu viru HIV stále vzrůstá a je vhodné ho nepodceňovat. Virus přináší ztrátu obranyschopnosti lidského organismu. Cílem jsou bílé krvinky, které virus postupně likviduje a tím ničí naši přirozenou obranyschopnost. Přestože se může zdát, že je situace s virem HIV pod kontrolou, opak je pravdou. Celosvětová čísla nakažených sice klesají, v ČR není optimismus na místě.

Jedinou stoprocentní ochranou je vzájemná věrnost partnerů. V ostatní případech řekněte “ne” sexu bez kondomu.