Nejčastější chyby, které děláme při čištění zubů

magazinzeny.cz

Zamyslela jste se někdy nad tím, zda si správně čistíte zuby? Můžete s jistotou říci, že ano? Anebo přiznáváte, že nejste v čištění vždy pečlivá a někdy se vám občas ani nechce? Tak asi jako každému z nás. Správné čištění zubů je však základem pro to, aby vaše zuby netrpěly a byly zdravé. Ale jakých chyb se při této činnosti nejvíce dopouštíme? Jistě by vás mělo toto téma zajímat, abyste do budoucna věděla, jak si čistit zuby lépe.

Abychom se i my dozvěděli, co nám dobře nejde při péči o vlastní chrup, zeptali jste se odborníka, pana Mudr. Jiřího Škrdlanta ze zubni ordinace Studio 32 s.r.o. Prozradil nám, že největší chybou při čistění zubů je zejména to, že k němu vlastně ani nedojte, neboť se nám nechce nebo prostě zapomeneme. Podle něj také není pravda, že pokud jednou zapomeneme, nic se nestane. Ba naopak prý ano. Pojďme si tedy říci více.

Pravidelnost je důležitá

Pro udržení zdravých a čistých zubů bez kazů, a nejen jich, ale i dásní, je nutné dodržovat pravidelné čistění. Zuby je dobré čistit alespoň dvakrát denně – ráno, ideálně po snídani a večer před spaním. Večer po vyčištění byste již neměla nic jíst, ani nepít. Maximálně čistou neslazenou vodu.

Zuby čistěte do té doby, než budou čisté

Některé z vás si možná zuby čistí klidně i deset minut, další zase jen minutu. Podle pane Mudr. Jiřího Škrdlanta nejde obecně říci, jak dlouhou dobu byste se měla zubům věnovat. Každá z nás to umí s kartáčkem trochu jinak. Existuje však pravidlo – čistěte tak dlouho, dokud nebudou zuby čisté. A jako to poznáte? Přejeďte si jazykem po zubech. Pokud ucítíte povlak, měla byste ještě pokračovat. Klidně se i podívejte do zrcadla. Když ucítíte, že jsou zuby hladké a ani žádný povlak na předních zubech neuvidíte, máte hotovo.

Čistěte správnou technikou

Možná si můžete myslet, že zuby stačí jen tak jaksi pofidlat zprava doleva, nahoru a dolů. Takto byste to ale rozhodně dělat neměla. Zuby by se měly správně čistit od dásně směrem k zubu. Buď můžete zvolit jemné krouživé pohyby nebo stírat. Tímto způsobem čistěte horní a spodní chrup z obou stran. Nikdy však horizontálně sem a tam. Nezapomínejte ani na mezizubí. Zde se, zejména v dospělém věku, kazí zuby velmi často. Ještě jedna důležitá věc! Na kartáček netlačte, ať si neporaníte dásně!

Základem je správný zubní kartáček

Velkou roli hraje také výběr kartáčku. Dalo by se říci, že i nejdůležitější věc. Kartáček by měl být měkký, pokud možno s co nejmenší hlavicí. Díky tomu se lépe dostanete k zubům, které máte vzadu. A právě malou plochou lze docílit největších účinků pro odstraňování plaku. U výběru kartáčku si také všímejte štětinek, které by měly být zastřiženy rovně. A co se týče délky využívání, kupujte si co čtvrt roku nový. Nejen z toho důvodu, že už bude dosti opotřebovaný, ale také kvůli bakteriím.

Jen zubní pasta a kartáček nestačí

Jistě jste často mohla mít pocit, že díky určité pastě jste měla zuby dobře vyčištěny a nebylo už potřeba zubům věnovat další péči. Nezapomínejte však i na používání mezizubních kartáčků a zubních nití. Již jsme zmínili, jak je to s hojným výskytem mezizubních kazů.

Nezapomínejte na prevenci

I prevence je samozřejmě nutná. Navštěvujte svého zubního lékaře v rámci preventivních prohlídek dvakrát ročně. Dobré je i pravidelně navštěvovat dentální hygienu pro zdravé dásně, odstranění kamene, případně pigmentace. Taktéž dvakrát do roka. A proč tak často? Protože jedině čistý zub je zdravý zub.

Placený reklamní článek