Nejčastější formy rakoviny a jejich projevy

magazinzeny.cz

Nádorová onemocnění jsou neustále na vzestupu. Navíc jak ukazují různé výzkumy a statistiky, tento trend bude i nadále narůstat. Vzhledem k tomu, že čím dříve je rakovina objevena, tím je větší šance na vyléčení, tak by každý člověk měl znát obvyklé náznaky rakovinového bujení.

Melanom

Melanom patří mezi nejagresivnější zhoubné nádory. Většina lidí zná melanom kůže, který může být důsledkem nadměrného slunění. Mezi nejčastější náznaky patří znaménka, která jsou nejasně ohraničena, nemají souvislou barvu, zvětšují se nebo krvácejí. Při jakémkoliv podezření byste měli podstoupit dermatologické vyšetření. Melanom se může vyskytnout nejenom na kůži, ale také na nehtech rukou a nohou. Bohužel se vyskytuje i na sliznicích těla, tedy na místech které nejsou zrakem viditelná. Nejlepší prevencí proti melanomu je omezit opalování.

Rakovina tlustého střeva

Tato forma nádorů je v Čechách velmi rozšířená a ve výskytu rakoviny tlustého střeva držíme v celosvětovém měřítku smutný prim. Naštěstí při dodržování prevence a včasné návštěvě lékaře lze tuto formu rakoviny obvykle dobře léčit. Mezi hlavními příznaky najdeme krvácení z konečníku, výskyt krve ve stolici, střídání zácpy a průjmu, nebo naopak pouze průjem či pouze zácpu. Varováním může být také hlen ve stolici. Na druhou stranu pokud najdete ve stolici stopy krve nebo hlenu, nemusí se hned jednat o rakovinu. Můžete trpět například hemeroidy.

Rakovina plic

Rakovina plic patří mezi další velmi časté formy rakoviny. Plíce jsou hodně namáhány a nemusí se jednat pouze o problém kuřáků. Stačí, když se pohybujeme často podél silnic se silným provozem nebo nedaleko rizikových průmyslových a chemických provozů. Mezi první příznaky patří dlouhodobý kašel, který nemusí mít na první pohled žádnou souvislost s virózou nebo nachlazením. Bohužel někdy je počásteční stadium rakoviny plic zaměňováno díky kašli za již zmíněné choroby. Mezi další projevy patří dušnost, zadýchávání nebo problémy podobné astmatu.

Další společné příznaky nádorových onemocnění

Mezi hlavní společné příznaky rakoviny obvykle patří únava a schvácenost. Dále se objevuje úbytek na tělesné váze, který nemá jiné vysvětlení. Zvýšit pozornost byste měli i tehdy, pokud se u vás objevilo intenzivní noční pocení. Také to může symbolizovat nádor v těle. To samé platí o snížené obranyschopnosti organismu, která se začne projevovat častějšími virózami apod.. Rakovina také způsobuje nechutenství.

Přírodní prevence proti rakovině

Riziko rakoviny lze snížit přirozeným způsobem. Důležitá je adekvátní tělesná váha, dostatek pohybu a správný jídelníček s dostatkem ovoce a zeleniny. Je nutné se vyhýbat stresu a psychické nerovnováze. Snažte se konzumovat ovoce a zeleninu, které mají hodně antioxidantů a které brání tvorbě špatných volných radikálů. Jmenovat můžeme například brokolici, borůvky, ostružiny nebo jedlé jeřabiny. Přírodní medicína také doporučuje různé bylinky, například vilcacoru, sangre de drago nebo lapacho. Zapomenout bychom neměli ani na vynikající pravý český česnek a cibuli.