Největší mýty o psech

magazinzeny.cz

Přečtěte si pravdu o pěti nejčastějších omylech týkajících se psů. Psi jsou našimi věrnými průvodci již po mnoho staletí a je překvapivé, že je stále mnoho rozšířených dezinformací. Udělejme si tedy jasno.

Suchý nos značí nemocného psa

Toto je pravděpodobně úplně nejběžnější mýtus ze všech. Téměř každý někdy slyšel, že suchý nos znamená, že je pes nemocný či se necítí dobře. Nicméně to nemusí být vůbec pravda. Psi mají totiž čenich suchý hned po probuzení ze spánku nebo hned ráno. Suchý nos může být nepříznivým signálem až v moment, kdy se tomu děje po dobu několika dnů – teprve tehdy je na místě návštěva veterináře. Problém může značit i příliš vlhký nos. Pamatujte si však, že pes není jediným ukazatelem zdravotního stavu.

Starého psa novým kouskům nenaučíš

Toto se běžně říká o psech, ale někdy i metaforicky o lidech, kteří jsou tvrdohlaví. Je fakt, že postupem věku psi projevují menší zájem a motivaci k učení se nových triků, než když to byla štěňata. Do hry mohou vstoupit i další faktory, jako je ztráta sluchu či zraku. Ale to neznamená, že se nemůže nic naučit! Staří psi jsou schopní učit se novým kouskům. Je zapotřebí investovat více cviku a trpělivosti. Výcvik by měl zahrnovat oblíbené hračky a celý proces by měl být poutavý. Myslete i na fyzickou náročnost vašich požadavků.

Psí ústa jsou čistější než lidská

Další velký mýtus, obzvlášť pokud si uvědomíte, kde se rádi olizují. Ústa psů obsahují mnoho více bakterií, nečistí si je tolik kartáčkem, jako lidé. Důležité ale je, že většina bakterií v ústech psa je specifická pro psy a obvykle nezpůsobí člověku žádné škody. Jestliže má pes veškerá očkování, nehrozí, že by vám předal parazity.

Psi vidí černobíle

Mýtus, že psi nevidí barevně, je stále velice rozšířený. Psi vidí barevně, ale ne stejným způsobem jako lidí. Sítnice v očích psů vidí barvy nejlépe na modré straně spektra, a ne tak dobře na straně červené a zelené. Barvy, které psi vidí tedy nejlépe, jsou modrá, zeleno-žlutá, žlutá a šedá. Psi nejsou schopni vidět širokou škálu barev jako lidské oko, ale rozhodně nejsou uvěznění v bezbarvém světě!

Jeden rok psa odpovídá sedmi rokům lidského života

Mýtus o stárnutí psa říká, že každý rok psího života odpovídá sedmi letům. Je sice pravda, že psí život ubíhá rychlejším tempem, ale tento rozdíl se nedá vyjádřit poměrem 7:1. Psi totiž stárnou rychleji v mladém věku a ne tolik v pozdějším věku. Stárnutí se též odvíjí od daného plemene či velikosti psa. Menší psi mívají délku života 15 – 25 let, zatímco větší psi 7 – 10 let. Mnoho psů se tedy dožije věku např. 20 let a podle této teorie by věk psa odpovídal lidským 140 rokům a takto dlouho prostě nežijeme.