Nevěra jako šance pro vztah

magazinzeny.cz

Není pochyb o tom, že je v naší společnosti nevěra vnímána jako něco špatného a ostudného, jako něco, co do funkčního vztahu zkrátka nepatří. Vraťme se ovšem na zem, protože nevěra je běžnou součástí našich životů. Zkusme z ní chvíli nedělat strašáka, ale podívejme se na ní z trochu odlišného úhlu pohledu. Nevěra totiž může vztahu i prospět!

Podle některých odvážných odhadů se nevěra týká téměř každého druhého vztahu. Není se co divit. Dlouhodobé vztahy spolu s vývojem přináší mnohdy určitou dávku stereotypu či chcete-li nudy a objeví-li se na obzoru zajímavý objekt, zažehnutá jiskra rozproudí vášnivé dobrodružství.

Přestože na tom nejsme s tolerancí vůči nevěře úplně nejlépe, ve skutečném životě může nevěra přinést zúčastněným důležité zkušenosti, které mohou napumpovat dlouhodobému vztahu novou šťávu. Nevěra nás nutí totiž ujasnit si naše priority a hodnoty, nutí nás přemýšlet o našem životě.

Nevěra je projevem disharmonie ve vztahu, děje se k ní obvykle ve chvíli, kdy delší dobu něco nefunguje. Například vztah, kdy na sebe nemají partneři dostatek času a prostoru – ať už kvůli práci či třeba kvůli dětem. Na nevěře tak mají často podíl oba dva partneři a pokud spolu chtějí dále existovat, je to příležitost ponaučit se z minulých chyb.

Předtím než se ovšem pro nevěru rozhodnete, uvědomte si, že můžete riskovat hodně vysokou cenu. Ne každý dokáže druhému odpustit. Jestliže ve vztahu nejste spokojení, jsou i jiné možnosti, jak situaci řešit. Možnosti, které nevyžadují ublížení, které takové odhalení nevěry přináší. A že lež má krátké nohy, platí vždy.