Od jakého věku dát dítěti mobilní telefon

magazinzeny.cz

Pořízení mobilního telefonu svému dítěti řeší dříve či později každý rodič. Na otázku kdy je vhodné pořídit mobilní telefon, neexistuje jednoznačná odpověď. Vždy je potřeba se řídit daným okamžikem a situací.

Nástup do školy
Povinná školní docházka, je často hraniční doba, kdy rodiče svému dítku pořizují mobilní telefon. Důvod je jeden jediný, mít alespoň zdánlivou kontrolu nad svým dítětem. Dítě ve škole a školní družině není už tak striktně hlídané jako ve školce. Často musí ráno počkat před školou, než odemknou a i za pět minut čekání se může stát spousta věcí. Popřípadě začíná prvňáček chodit ráno či odpoledne ze školy sám. Pokud má u sebe dítko mobilní telefon, máme možnost ho zkontrolovat. Rozhodně ale nemusí být vhodná doba už u prvňáčka. Každopádně mobilní telefon by se měl stát pevnou součástí školní tašky ve chvíli, kdy dítě chodí ráno či odpoledne samo domů nebo přechází rovnou na zájmový kroužek.
Samozřejmostí je nepořizování nejdražšího modelu mobilního telefonu, váš odložený telefon, malému školáčkovi naprosto stačí. Dítko se teprve učí nakládat s novým pro něj neznámým pojmem, se zodpovědností. Samozřejmě otázkou zůstává, jak se bude cítit v kolektivu dětí, kde bude mít opravdu „starou vykopávku“. Záleží jen na vás, jak dítku tuto skutečnost podáte.

Pár pravidel pro rodiče:
Do školy telefon ano, během vyučování ne. Naučte dítě vypnout vyzvánění před vyučováním a zapnout si ho opět po skončení výuky.
Pozor na doplňkové služby jako hry, připojení k internetu, fotoaparát atd. Vysvětlete dítěti, že telefon plní především komunikační službu. Mohlo by se stát, že dítě stráví v družině celou dobu hraním her, následně se mu vybije baterie a vy nebo ono vám se v případě potřeby nedovolá.
Pak je také potřeba zvážit různé možnosti financování. Zvolit předplacenou telefonní kartu nebo měsíční paušál. Ze začátku je jistě lepší předplacená karta. Předplacená karta na dobíjení kreditu perfektně slouží i k první nauce co se finančního hospodaření týče. Nedobíjejte kredit kdykoliv, ale pouze ve stanovený termín.