Oddělené ložnice: Proč ne?

magazinzeny.cz

Zatímco v dávné minulosti byly oddělené ložnice manželů běžným standardem, dnes se jedná o cosi zapovězeného, co už pomalu signalizuje rozpad vztahu. Je tomu opravdu tak? Snad jen v zahraničí nejsou v dnešní době oddělené ložnice považovány za známku oddělených životů obou manželů. Podívejme se, jak je tomu u nás a jaké výhody či nevýhody oddělené ložnice přinášejí!

Manželské lože je považováno za cosi posvátného. Znamená jeho rozdělení rozluku manželů, nechuť sdílet společný život a touhu po vlastním svobodném prostoru? Je vůbec možné si něco takového dopřát, aniž by se jednalo o známku počínajícího rozpadu vztahu? Samozřejmě že ano. Záleží přece na každém, jak si život zařídí. Pokud oddělené ložnice vyhovují oběma partnerům a společně se na tom dohodnou, proč tedy ne? Nemusíme přece poslouchat rady našich maminek či babiček nebo se snažit vyhovět konvencím!

Znáte ten typický příklad, kdy se dva lidé spolu pohádají, manželka se naštve, zamkne se v ložnici a pošle svého milovaného spát do obýváku na gauč. Za trest. Ale co když je to za odměnu? Taková možnost spát v ponožkách, pokuřovat si u otevřeného okna, upíjet z lahváče, který má hned po ruce na konferenčním stolku a dokonce mít celou noc puštěnou televizi, to přece vůbec není špatné! Manželka zase pro změnu nemusí poslouchat hlasité chrápání a může klidně spát bez přerušovaného spánku plného čekání na to, až její manžel milostivě vypne televizi a půjde spát a zda-li se ještě náhodou nebude chtít dožadovat manželských potřeb.

Jaká je realita?

Zamilovaní lidé nemohou bez sebe vydržet ani minutu, usínají jeden druhému v náručí a představa oddělených ložnic je naprosto nepřípustná. Po pár letech soužití, zvláště, přijdou-li děti, je téměř nemožné spokojeně sdílet jednu postel, pokud například manželka vstává každé tři hodiny ke křičícímu dítěti a manželovi jede o půl páté ráno autobus na šichtu.

Pokud muž chodí každou sobotu do hospody, za svými kamarády či jinou zábavou a vrací se pozdě v noci nebo slouží-li manžel v určité dny noční směny, je mnohem výhodnější a pohodlnější, domluvit se na spaní v oddělených ložnicích, ať už pravidelně nebo jen v určité dny.

Rovněž v případech, kdy chodíte každý spát v jinou dobu, jeden v noci dlouho pracuje u počítače, sleduje film, chrápe nebo nemůže spát nebo máte malé dítě, které se v noci bojí a je zvyklé, byť dočasně spát s jedním rodičů, je lepší mít oddělené ložnice.

Výhody a nevýhody

Zůstaňme u výhod. Mají-li manželé oddělené ložnice, znamená to, že mohou mít oba svůj pokoj, který si zařídí podle svého bez toho, aniž by se museli přizpůsobovat tomu druhému. Pocit soukromí může být někdy nenahraditelný. O to cennější návštěvy vašeho milovaného budou, o to větší respekt, úcta a tolerance při návštěvě svatyně člověka, kterého milujete, Budete po sobě více toužit. Budete se méně hádat. Budete si sami sebe více vážit. Zkvalitní se váš sexuální život. Takovéto nesmělé ťukání s otázkou: „Smím?“ vás může naprosto odzbrojit. Můžete si chodit spát, kdy chcete a chrápat do aleluja a budete vědět, že tím nerušíte toho druhého.

Co může být nevýhodou? Snad je to, že vám ten druhý může chybět? Ale opravdu? Vždyť ho máte po svém boku každý den až do konce života! Takhle vám alespoň nehrozí ponorková nemoc! Ona taková přílišná závislost, kdy máte pocit, že se nemůžete bez toho druhého ani nadechnout není dobrá! Zamyslete se nad tím, zda máte svoje koníčky a zájmy? Nejsou to náhodou koníčky a zájmy všeho partnera? A co vaši společní přátelé? Nejsou to náhodou přátelé vašeho partnera? A co děláte ve chvílích, kdy máte volno a on není zrovna s vámi? Dokážete si svůj čas užít nebo myslíte jenom na to, až zase budete spolu?