Péče o kočku

magazinzeny.cz

Máte-li doma tohle inteligentní a svobodomyslné zvířátko, jistě víte, že kočka potřebuje pro svůj život dostatek prostoru a svobody, ale zároveň i pohodlí.

Kočky bývají velice čistotné. Máte-li kočku na zahradě a občas ji pouštíte i dovnitř, je vhodné do předsíně umístit kočičí záchod, v podstatě stačí jakákoli dostatečně velká omyvatelná nádoba se štěrkem nebo pískem.

Jiná situace nastává pochopitelně v bytě, kde žijí většinou kastrované kočky, které vůbec nechodí ven. V tomto případě je kočičí záchod nutností.

U kočky v bytě, pokud ji vůbec nepouštíte ven, také nehrozí riziko, že by mohla chytnout klíště, blechy a jiné vnější či vnitřní parazity. Kočky žijící aktivním životem venku a navštěvující dům, však mohou při svých návštěvách snadno přibrat i další návštěvníky, kterých se člověk pak velice obtížně zbavuje.

Rozmnoží-li se vám v domě například blechy, máte na dlouhou dobu o zábavu postaráno. Jako prevence proti blechám i klíšťatům se doporučuje používat kvalitní prostředky, které se obvykle aplikují kočkám na kůži za krkem. Jsou sice dražší, ale rozhodně účinnější a pro kočku příjemnější než případné šampony či spreje, jejichž použití může být pro kočku traumatizujícím zážitkem. Rovněž se doporučuje kočkám, které pobývají venku alespoň jednou měsíčně podávat tablety na odčervení, které jsou k dostání v lékárnách či u veterináře.

Kočky rády loví drobné hlodavce a ptáky, ale většinou si s nimi jen hrají. Kromě kvalitního krmiva nezapomínejme kočkám nabídnout i misku s čerstvou vodou. Mléko pro dospělé kočky není absolutně vhodné. Nedokážou ho strávit a po jeho požití trpí průjmem.