Péče o pokojové rostliny v bytě

magazinzeny.cz

Pěstujete-li ve svém domově rostliny, jistě také víte, jak se o ně starat. Každá rostlina potřebuje speciální přístup a péči a pokud chceme, aby jen rostly a vzkvétaly, je třeba o ně náležitě pečovat.

Několik zásad pro péči o pokojové rostliny:

1. Pravidelná a přiměřená zálivka

 

Udělejte si rituál a zvykněte si pravidelně zalévat vaše rostliny třeba každou sobotu. Samozřejmě na ty, které je potřeba zalévat častěji, myslete i přes týden. K zalévání je vhodná odstátá voda z kohoutku, kterou můžete skladovat přímo v nádobě na zalévání.

Každá rostlina potřebuje svoje, některé zaléváme přímo do květináče, některé, jako například fialky, do misky pod květináčem. Není vhodné rostliny příliš přelévat. Často je právě nadměrná zálivka příčinou plesnivění zeminy v květináči nebo úhynu rostliny.

 

2. Umísťujte rostliny přesně na místa, kde chtějí být

Rostlina si sama řekne, co potřebuje. Je třeba vysledovat, na kterém místě se dané rostlině daří či nikoliv. Některé květiny potřebují více světla, jiné naopak. Některým se daří na okně, jiným vysoko na skříni. Buďte vnímaví a vysledujte, kde která rostlina chce být. Není však dobře příliš často rostliny stěhovat a přemísťovat je z místa na místo. Nemají to rády. Pokud se někde zabydlí a dobře prospívají, může se stát, že vám po přestěhování uhynou.

 

3. Občas rostliny přesaďte    

Všimnete-li si, že rostlina je přerostlá a má rozrostlé kořeny už i mimo květináč, je načase ji přesadit do většího příbytku. Nejvhodnějším obdobím pro přesazování rostlin je jaro. I když jsou rostliny v bytě v teple, během zimního období je nechte na pokoji. Na jaře kupte ve specializované prodejně zeminu, opatrně vyjměte rostlinu z květináče a přesaďte ji do většího. Nepoužívejte hlínu z venku! Mohli byste si do bytu přinést zárodky nejrůznějších škůdců, plevele a drobných živočichů a ne pro každou rostlinu je to žádoucí. Zejména exotické nebo choulostivější rostliny by vám jistě pěkně poděkovaly. Při přesazování je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby se nepoškodily rozrostlé kořínky. Spousta květin po nesprávném přesazení uvadá.

 

4. Dopřejte rostlinám hygienu

Čas od času pečlivě stírejte z rostlin usazený prach, zejména z velkých listů palem, na kterých se drží. Můžete také rostlinu vzít do vany a zlehka ji osprchovat. Bude vám vděčná. Listy ucpané silnou vrstvou prachu znemožňují rostlinám dýchat.

 

5. Mějte se na pozoru před škůdci

Opatrujte rostliny před škůdci a v případě jejich výskytu včas zasáhněte. Existují také přírodní prostředky proti škůdcům, někdy také pomohou sušené aromatické rostlinky nebo zapíchnuté sirky v květináči hlavičkou dolů. Mezi nejznámější škůdce pokojových rostlin patří puklice, svilušky, mšice, molice, štítenky, vlnatky a chvostoskoci.