Plavání kojenců

magazinzeny.cz

Plavání malých mimin je stále více v módě. Ženy mají pocit, že pro své čerstvě narozené dítě dělají to nejlepší. Mimčo strávilo 9 měsíců plavající v bříšku, takže dle této logiky je pro ně pohyb ve vodě přirozený. Je tomu ovšem skutečně tak?

Ve skutečnosti je plavání kojenců přeceňováno. A jsou významně podceňována rizika této aktivity. Mezi nejčastější problémy patří dermatologické potíže. Je běžné, že se novorozencům po pobytu v bazénu objeví ekzém. Voda plodová a voda bazénová je dosti odlišná.

V chlorované vodě se nachází trichloramin jako vedlejší produkt chlóru a další látky, které jsou součástí dezinfekce vody. Tyto látky způsobují nejen kožní problémy, ale mohou způsobit i dýchací problémy, alergie či astma.

Mezi další možné zdravotní problémy se řadí podchzlazení, poškození očí, uší a zažívacího traktu. Mohou se objevit infekce, které se mají tendenci vracet. Pediatři by mohli vyprávět.

Často jsou nastavená i špatná očekávání od plavání kojenců. Plavat se totiž nenaučí, to se lidské tělo může naučit až po věku 4 let. Mohou si ovšem vybudovat vztah k vodě, který není žádnou zárukou toho, že se v dalších letech promění i v zájem o plavání.