Podzim? Hrajte si s dětmi doma!

magazinzeny.cz

Počasí nám ještě možná dovolí užít si pár dní sluníčko, ale jedno je jisté – podzim je tu. Spolu s podzimem dorazí i sychravé počasí a bude konec s hrátkami venku. Naše ratolesti tak budou trčet doma a budou se nudit. Aby neměli prostor na televizi či počítačové, měli bychom je umět zabavit jinou formou. A proč si s nimi třeba nezahrát pod suchou a teplou střechnou zábavnou hru? Pojďme si nějaké představit..

Najdi rozdíly

Je vhodné, když hrou zároveň potrápíte i mozek dítěte. Ideální a vždy po ruce je hra na principu – najdi rozdíly. Můžete dítě na minutku poslat pryč z pokoje, něco změnit a až se vrátí, nechat ho to uhodnout. Nebo je možné dát několik všedních věcí do krabice a zakrýt jí, přičemž v moment, kdy se nedívá, něco z krabice vyndat. Schválně, jak se to vašemu potomku bude dařit?

Ano/Ne

Jeden si myslí nějakou věc, zvíře a nebo osobu a druhý se to snaží pomocí otázek uhodnout. Otázky musí být položeny tak, aby byla možná odpověď jenom ano či ne. Bude-li vám to připadat moc snadné, zvolte si časový limit nebo maximální počet otázek, za jakých je třeba najít správnou odpověď.

Slovní fotbal

Perfektní hra nejen na doma, ale i na výlety či dovolené. Slovní fotbal jde hrát mnoha možnými způsoby. Hráči se po jednom slově střídají a v nejběžnější formě slovního fotbalu musí každý hráč říct slovo, které začíná stejným písmenem, na které končí slovo předchozího hráče. Slova se nesmějí samozřejmě opakovat. Možné je i aby každé slovo začínalo na poslední dvě písmena předchozího slova. Jinou alternativou je slovní fotbal založený na principu stále stejného počátečního písmene. Tzn. určí se jedno písmeno a každý postupně říká slova od tohoto jednoho písmene. Opakování slov taktéž není možné. Postupem času budete sami překvapení, jak složité může být najít dostatek slov.

Stupído

Jedná se o speciální formu slovního fotbalu. Hraje se na poslední dvě písmena, ale dané slovo se nevysloví, pouze se popisuje. Např. když vykopnu „auto“, hodilo by se jako další slovo třeba „tornádo“. Místo tornáda ovšem řekneme např. „vzdušný ničivý vír, projev počasí“, apod. Nahlas se přesné výrazy vysloví, až když hra přstává sedět. Za každou chybu se hráči postupně počítají písmena s t u p i d o – a získá-li komplet, prohrává.

Možností, jak zabavit dítě doma, je nespočet. Záleží na naší fantazii. Můžeme si s dítětem hrát na vaření či použít třeba těstoviny jako stavební materiál k vytváření obrázků. Mají-li děti rády pohyb a máte doma dlažbu, můžete si doma zabruslit. Dejte si pod každou nohu list papíru a uvidíte, jak vám to bude pořádně klouzat!