Pořiďte si záhon do spirály!

magazinzeny.cz

Rovné obdélníkové či čtvercové záhonky pro výsadbu rostlin, jak okrasných, tak užitkových, jistě znáte. Co takhle pořídit si něco netradičního? Třeba kulatý záhon nebo záhon do spirály? Nebojte se experimentovat. Vyplatí se to!

Záhon do spirály je vhodný především k pěstování bylinek. Na malé ploše tak budete moci v různé výšce pěstovat nejrůznější bylinky a každá z nich bude mít svůj prostor a své podmínky pro růst.

Jak na to?

Najděte vhodné místo, kde chcete vybudovat záhon a určete si jeho střed, na který navršte hlínu a kameny. Pro pěstování bylinek jsou vhodná sušší slunná místa. Vyvýšený střed bude jakýmsi centrem, záhon se pak bude postupně svažovat. Nezapomeňte vytvořit, nejlépe pravotočivou, spirálu a celý záhon obložit kameny, které se stanou držiteli tepla.

Velikost spirály je libovolná a další za zajímavých variant může být také vybudování jezírka, které můžete umístit v nížině spirály, do které pak bude voda stékat shora z vrcholu spirály.

Zkusme si pomyslně rozdělit na tři patra, nahoru sázejme rostliny, které potřebují nejvíce slunce a sucha, například mateřídoušku, levanduli, rozmarýn, heřmánek, do nižší části pak třeba meduňku, kopr, šalvěj, majoránku a nejníže rostliny, které potřebují více vlhka, například řeřicha, petržel, máta, lichořeřišnice nebo česnek medvědí.

Výstavba takového záhonku je pracnější, ale výsledek stojí rozhodně za to!