Poruchy příjmu potravy aneb řízená kontrola stravování: Orthorexie

magazinzeny.cz

Říká se, že jsme to, co jíme. Co když ale nejíme to, co ostatní? Jsme jiní. Přinejmenším jsme anorektičky, bulimičky či ortorektičky. Alespoň takhle by nás zaškatulkovali ostatní. Pojďme si představit novodobou poruchu příjmu potravy zvanou orthorexie.

Orthorexia nervosa je nová porucha přijmu potravy, která se vyznačuje patologickým upřednostňováním zdravé výživy. Jedná se vlastně o posedlost zdravým stravováním či biopotravinami.

V dnešní době je v oblibě zdravý životní styl spojený s konzumací biopotravin a spousta lidí upřednostňuje moderní výživové směry a zdravou výživu před konvenčními potravinami.

 

Kde však hledat hranici mezi snahou o zdravé stravování a patologickou obsesí?

Orthorexie je úzkostná porucha, která znemožňuje člověku přijmout jinou potravu než subjektivně zdůvodnitelnou zdravou a kvalitní stravu, o které je přesvědčen, že mu neuškodí. Na rozdíl od mentální anorexie a bulimie není kladen důraz na kvantitu jídla, ale na jeho kvalitu. Dominují pocity strachu z jídla, které není zdravé a tudíž by mohlo uškodit a přísně řízená kontrola stravování.

Mezi orthorektiky patří ti příznivci alternativních stravovacích směrů (veganství, vitariánství, makrobiotika,…), kterým se jejich snaha o zdravé stravování stala nezdravou posedlostí. Patří sem i někteří potravinoví alergici, kteří si však své alergie diagnostikovali sami.

U orthorektiků se zdravé stravování stává jediným smyslem života, jejich myšlenky se točí neustále kolem jídla, plánují si nákupy a vaření několik dní dopředu, pečlivě si čtou etikety na potravinách, připadají si nadřazení nad ostatními lidmi, kteří podle nich ještě nepochopili, že tohle je jediná správná cesta a cítí pocity viny, pokud nějakým způsobem selžou nebo svou dietu poruší. Často se tak izolují od svého okolí a přivodí si další zbytečná omezení.

Orthorexii je možné rozeznat na základě Bratmanova dotazníku.