Pracovní stůl školáka a předškoláka

magazinzeny.cz

Každý malý šikula by měl mít ve svém pokojíčku psací stůl. Jak vybrat ten vhodný a jak ho správně umístit? Co všechno by dítě mělo mít na svém psacím stole?

Pokud se chystáte koupit dítěti psací stůl do pokojíčku, důležité je zvážit především jeho velikost a materiál. Neméně důležitý je výběr správné židličky.

Velmi vhodné jsou psací stoly s nastavitelnou výškou i sklonem pracovní desky. Dítě vám rychle poroste a nebude tak potřeba kupovat vyšší stůl nebo riskovat nesprávné zatížení křehké dětské páteře. Stůl by měl růst zároveň s dítětem. Podle potřeby je výborné také manipulovat se sklonem desky.

Rovněž i židlička by měla být polohovatelná s možností nastavení sklonu opěradla. Při správném sezení na židli se sedací plocha nachází přibližně ve výši kolen a stehna s lýtky svírají pravý úhel.

Ideálním materiálem je dřevo. Pracovní deska by měla být odolná vůči poškrábání a zašpinění, vhodná je například povrchová vrstva z umělé pryskyřice.

Spousta dětí má na svém psacím stole počítač. V tomto případě je důležitá dostatečná vzdálenost dítěte od monitoru, který by měl být v úrovni očí, aby dítě nemuselo zvedat nebo sklánět hlavu. Je potřeba minimálně třiceticentimetrová vzdálenost očí od monitoru a dostatečný prostor pro ruce v okolí klávesnice.

Pracovní stůl by neměl stát přímo proti oknu, ale poblíž okna. Denní světlo by mělo pravákům dopadat na pracovní plochu zleva, u leváků je tomu naopak. Není vhodné sedět zády ke dveřím.

Pracovní plocha by měla být volná. Pokud má dítě na svém stole skladiště, nejen že dost často nemůže najít to, co zrovna potřebuje, ale také se hůře soustředí, proto není od věci vést děti k čistotě a pořádku. V žádném případě však dítěti nepřerovnávejte nebo neberte věci na jeho stole. Je to jeho osobní prostor, ve kterém má svůj systém!