Předmanželská smlouva – ano nebo ne

magazinzeny.cz

Manželství je důležitým společným krokem. Kromě plánování dokonalé svatby a svatební hostiny je tady ještě jedna důležitá věc. Dojít k notáři a sepsat předmanželskou smlouvu? Nebo je to naprosto zbytečný kus papíru, který nikdy do manželského vztahu nepustíte?

Klady předmanželské smlouvy

Vzdělaný člověk, který ví, co od života chce, by měl být jednoznačně pro sepsání předmanželské smlouvy. Předmanželská smlouva totiž dokáže účinně předcházet nepříjemným situacím. Předmanželská smlouva, sestavená právníkem a ověřená notářem totiž dokáže upravit majetkové poměry před, během i po případném skončení manželství. Kromě majetkových záležitostí může být ve smlouvě zahrnuto i výživné pro budoucí potomky. Jednoznačně pro však hovoří finanční gramotnost. Říká vám to něco? Předmanželská smlouva totiž dokáže upravit i odpovědnost za dluhy. A to nejen za trvání manželství, ale i před ním. V dnešní době je toto asi nejvíce rozhodující fakt, který hovoří pro sepsání předmanželské smlouvy. Ono totiž není vůbec snadné si představit splácet do konce života manželovi dluhy a to dokonce tehdy, když už jste rozvedeni. Společné manželství rovná se společné dluhy.

Zápory předmanželské smlouvy

Navrhnutí předmanželské smlouvy rovná se vyjádření pochybnosti o vznikajícím partnerském svazku. Z pohledu ženy a nemyslím tím zrovna vypočítavé „zlatokopky“, není předmanželská smlouva vždy jednoznačně přínosná. Ruku na srdce, muži ještě stále vydělávají víc než ženy. V oparu zamilovanosti nepočítají ženy s tím, že jednou (nebo i víckrát) zůstanou na mateřské dovolené, tudíž jen s minimálním příjmem. Práce v domácnosti a o potomstvo je rovnoprávná s tou za plat, ale….mohlo by se lehce stát, že díky předmanželské smlouvě tvrdě narazíte a partner si bude hezky hrabat „na svém písečku“.