Přesvědčte svoje dítě efektivně

magazinzeny.cz

Jak můžeme přimět dítě udělat to, co nechce? Naučme se ho chápat! Říká se, že děti jsou našimi zrcadly. Vidíme se v nich. Uvědomujeme si, že ten vzdor v očích, brada zvednutá nahoru či slůvko „Ne!“ je právě to, co jsme my sami našim rodičům předváděli v době, kdy nám bylo tolik, jako právě teď našim dětem.

Není špatné si uvědomit, že i my jsme byli dětmi a to právě takovými, jako jsou teď ty naše. I my jsme odmlouvali našim rodičům a neposlouchali je. Nechápali jsme, proč po nás neustále chtějí, abychom dělali to, co nechceme. Na větu: „My to přece myslíme dobře!“ jsme měli těžkou alergii, přesto tutéž stejnou větu říkáme dnes našim dětem. Proč?

Kopírujeme naše rodiče a to zcela automaticky a neuvědoměle, i když jsme si stokrát v životě přísahali, že tohle nikdy svým dětem neřekneme nebo neuděláme.

Každý člověk by měl začít u sebe a uvědomit si, proč vlastně všichni touží po tom, aby je druzí poslouchali? Proč toužíme po tom mít z dětí poslušné ovečky? Proč se je snažíme přetvářet k obrazu svému namísto toho, abychom jim ponechali svobodnou možnost volby, možnost být sám sebou a pochopitelně také nést si následky svých činů?

Uděláš to, protože jsem to řekl!

Existují tři druhy výchovy. Autokratická, demokratická a liberální. Zatímco autokraté ve své výchově používají oblíbenou větu: „Uděláš to, protože jsem to řekl!“, demokraté se snaží o dohodu, a o vytváření kompromisů. Tohle je zlatý střed, který je možno považovat za správný. Liberální výchova povoluje dětem naprosto vše, což není zrovna to pravé ořechové.

Existuje jediná cesta, jak přimět dítě udělat to, co nechce. Musíte ho přesvědčit o tom, že to chce. A toho dosáhnete jedině tím, že se naučíte své dítě chápat a rozumět mu. Vaše dítě vám bude důvěřovat a důvěra je základ. Pokud vám bude dítě důvěřovat, udělá cokoliv bez jakéhokoli strachu nebo vzdoru.

Vytvářejte s dětmi dohody! Nebojte se kompromisů! Tohle je jediná možná cesta. Kdyby vám někdo nařídil, ať uděláte to, co se vám příčí, ukážete mu vztyčený prostředník. Pochopte, že vaše dítě má stejné právo na to, udělat něco takového, jako vy. Važte si toho, že vaše dítě není poslušná ovce.