Prevence rakoviny děložního čípku

magazinzeny.cz

Rakovina děložního čípku je podobně jako i ostatní typy rakoviny poměrně velkým strašákem. Není se čemu divit, jelikož se jedná o nemoc smrtelnou, která může skončit při pozdním odhalení tím nejhorším možným scénářem.

I proto je ideální snažit se nějakým způsobem rakovině děložního čípku vyhnout. Učinit tak můžeme na základě preventivních opatření. Ta nejsou nijak drastická a zvládne je prakticky každá žena, která chce tomuto onemocnění předejít.

Pravidla bezpečného sexu jako základ

Virus HPV, který vyvolává rakovinu děložního čípku, je přenášen vyloženě prostřednictvím pohlavního styku. Může však dojít k jeho přenosu i v případě kontaktu kůže s genitáliemi. Nejhorší možnou variantou, jak přijít k rakovině děložního čípku je střídání partnerů v oblasti sexu. Při pohlavním styku se rázně doporučuje používání prezervativu a také poměrně zdrženlivý vstup do sexuálního života. Možnou ochranu nabízí i využívání hormonální antikoncepce.

Očkování proti HPV

Možnou preventivní ochranou před rakovinou děložního čípku je očkování. To je ale nezbytné absolvovat před započetím sexuálního života. Optimálně se tak může dít před 15. rokem života dívky. Vakcinace ale také nepředstavuje stoprocentní eliminaci rakoviny děložního čípku. Je třeba říct, že také účinkuje pouze u žen, které již nebyly nakaženy virem HPV. Vše je ryze individuální a okolo vakcíny proti HPV se vyrojily mnohé spekulace.

Zdravý životní styl jako všeobecná prevence

Rizikovými faktory při rakovině děložního čípků mohou být i některé zcela běžné záležitosti. Typický je zdravý životní styl. Pokud je žena obézní, kouří a holduje alkoholu, pak se riziko jejího nakažení rapidně zvyšuje. Důležité jsou i pravidelné kontroly u gynekologa. Ty zajistí to, že žena bude vědět o svém momentálním zdravotním stavu. Rakovina děložního čípku díky vyšetření může být odhalena včas, čímž se maximálně zvýší pravděpodobnost úplného uzdravení ženy.