Proč chodit na dentální hygienu

magazinzeny.cz

Na dentální hygienu sice chodí čím dál více českých pacientů, ale ani zdaleka jejich počet nedosahuje návštěvy v jiných vyspělých zemích. Zatímco na Západě se jedná o běžnou součást péče o chrup, v tuzemsku k tomu lidé teprve dospívají. Menší ochota Čechů zřejmě plyne i z toho, že tento zákrok zatím neplatí zdravotní pojišťovny.

Čím je dentální hygiena důležitá?

Mezi klíčové výkony dentální hygieny patří odstranění zubního kamene, nečistot a povlaku na zubech. Nedílnou součástí návštěvy u dentální hygienistky je také kontrola správné techniky čištění zubů. Jestliže se ukáže, že si pacient nečistí zuby správným způsobem, hygienistka mu vše pečlivě vysvětlí a ukáže. Dále mu doporučí vhodné vybavení na domácí péči o chrup.
Vhodnými technikami vás navíc dentální hygiena zbaví zažloutlých zubů a pigmentových skvrn na zubech. Případně alespoň dojde k jejich výraznému omezení. Hodně záleží na tom, jaký rozsah dentální péče zvolíte. Dochází tedy nejenom k prevenci, ale i estetickému efektu.

Jak často chodit na dentální hygienu

Pravidelnou návštěvou dentální hygieny se předchází nejenom tvorbě zubního kazu, ale i zánětům dásní. Z toho důvodu je doporučeno absolvovat dentální hygienu 2x ročně, tedy vždy po 6 měsících. Tato frekvence navíc podporuje i samotného pacienta v lepší péči o zuby.

Jakou dentální hygienu si vybrat

Optimální je, pokud vaše dentální klinika nabízí komplexní služby. Tedy péči stomatologa i zubní hygienistky. Tím je zajištěna i případná spolupráce mezi stomatologem a hygienistkou. To se může hodit například v případech, kdy má pacient zánětlivé a tedy hodně citlivé dásně. Navíc když jste spokojeni s lékařem z vaší dentální kliniky, je pravděpodobné, že i se zubní hygienou nebude žádný problém.

A co strach z bolesti?

Správně a citlivě prováděná dentální hygiena by neměla bolet. Může být nepříjemná, ale nikdo by neměl syčet bolestí. Výjimkou můžou být již zmíněné pokročilejší stavy zánětů dásní. Ovšem právě zde se vyplatí kooperace v rámci dentální kliniky. V těchto situacích je povolán stomatolog, který pacientovi píchne lokální anestezii.

Jestliže jste doposud na dentální hygieně nebyli, je nejvyšší čas. Zubní kaz ani parodontitida se sice nevytvoří přes noc, ale čím dříve proti nim preventivně zasáhnete, tím lépe. Nemluvě o tom, že krásnější a bělejší zuby ocení každý, na koho se usmějete.

Reklamní článek