Proč si dnešní děti neumějí hrát?

magazinzeny.cz

Taky máte někdy ten pocit, že si dnešní děti už vůbec neumějí hrát? „Já se nudím, co mám dělat?“ slýcháme často z úst našich dětí. Kdysi počítače nebyly. Kdysi nebylo ani tolik hraček, kolik mají děti dnes. Děti se ale nenudily. Vyběhly ven a mámy je viděly až večer. Vrátily se špinavé, bosé a hladové, ale šťastné. Kolik fantazie jen musely mít, když jim k hraní vystačilo i kousek dřívka nebo knoflík! Proč jsou dnešní děti jiné?

Dnešní děti jsou jiné, protože je jiná doba. Stejně tak by se však dalo říct, že děti byly, jsou a budu vždycky stejné! Budou nás stejně milovat i zlobit, až na věky amen. Otázkou je, nakolik dokážeme naše děti motivovat, dokážeme si s nimi vůbec ještě hrát? Nebo jsme tak pracovně vytížení, že je zavalujeme všemožnými hračkami, jenom, aby se zabavily a daly nám pokoj?

Chcete mít od dítěte pokoj? Posaďte ho k počítači!

Tohle je kámen úrazu. U počítače dítě ztrácí fantazii. Nepotřebuje si vytvářet svůj svět, má ho předložen přímo podle šablony. Zvykne-li si jednou už od útlého věku na to, že počítač je hračka, nebude si už nikdy chtít hrát s ničím jiným!

Já se nudím! Co mám dělat?

Říká vám tohle vaše dítě často? Odbýváte ho slovy: „Tak se nějak zabav, já nemám čas. Vždyť máš v pokoji tolik hraček. Nechápu, jak se můžeš nudit!“ ? Zabavte ho! Počítejte ale s tím, že se některých činností budete muset zúčastnit. Hrajte si se svými dětmi a neodbývejte je! Jednou se vám to vrátí. Chcete, aby si vaše dítě ze svého dětství pamatovalo na maminku, která si s ním hrávala nebo na matku, která na něj nikdy neměla čas? Co si ze svého dětství pamatujete vy?

Na otázku „Proč si děti neumějí hrát?“ existuje jednoduchá odpověď. Nikdo je to nenaučil. Naučte je to právě vy a hrajte si s nimi!

Jak zabavit dítě?

–        navrhněte mu, zda by si s vámi nezahrálo pexeso, člověče nezlob se nebo jinou společenskou hru

–        zadejte mu nějakou práci, která ho bude bavit, a se kterou vám zároveň pomůže v domácnosti

–         zkuste zavzpomínat na hry svého dětství a povyprávějte mu, na co všechno jste si hráli, když jste byli malí (na četníky a zloděje, na princezny, na vodníka, na doktory, na školu, na obchod…apod.)

–        kreslete si s dětmi, navrhněte téma, na které má dítě nakreslit obrázek

–        zahrajte si s dětmi na školu, buďte paní učitelka a dávejte mu úkoly a jedničky nebo buďte žákem a dítě ať je učitelem

–        snažte se co nejčastěji tvářit, že počítač ani televize neexistuje

–        namísto sledování filmů na videu dětem čtěte