Šílené diety VII.

magazinzeny.cz

Touha po dokonalém tělu a vzhledu vládne světu. Není divu neboť z televize, internetu či obálek časopisů na nás shlížejí samé umělé krasotinky. Diktát dokonalé štíhlé linie vede spoustu žen k celoživotnímu utrpení. Proto, aby se zbavily přebytečných kil, jsou schopny udělat vše možné i nemožné. Proto se objevuje stále mnoho “zaručených” diet, který více či méně vybočují.

Upozornění: Diety v tomto seriálu nezkoušejte, mohou mít závažné zdravotní důsledky.

S dnešní dietou se vrátíme zpátky do minulosti. Do hluboké minulosti. Konkrétně na úpatí vzniku lidské civilizace, do starší doby kamenné – paleolitu. Je to opravdu natolik dávná doba, kdy lidé neznali nic z dnešních znalostí a to včetně ohně. Chápete, kam míříme. Paleolitická dieta je postavená na konzumaci syrového masa.

Paleodieta zažila velký boom v posledních letech a z USA se šíří do celého světa. Své zástupce si našla už i mezi celebritami. Podle zastánců je pro člověka nejzdravější a nejpřirozenější žít jako v pravěku – sbírat kořínky a jíst “ulovené” tepelně upravené jídlo.

Tahle dieta opravdu není pro vegetariány. Doporučuje jíst syrové maso a to dokonce několikrát za den. To je možné prokládat vajíčky, zeleninou (dle této diety se ovšem nemá zelenina přehánět), semínky a natrhanými plody (maliny, borůvky, apod.) Pečivo, sušenky, mléko, ale i třeba káva či čaj jsou zapovězeny.

Na jednu stranu mají propagátoři této diety pravdu tom, že historie lidské rasy v pravěku představuje více než 90 % celkové historie a na pravěkou stravu je tak naše tělo a trávení lépe vybavené, než na běžné stravování. Na stranu druhou představa, že pravěcí lidé měli několikrát za den čersvté syrové maso, byla pravděpodobně nabitá ve velmi špatném filmu.

Tato dieta má podle svých propagátorů přinést zhubnutí. Zároveň se mají vyrýsovat pevné svaly. Efekt diety však spočívá spíše ve vyloučení zadržené vody. Vaše tělo může za tento způsob hubnutí zaplatit docela vysokou cenu. Riskujete mnoho nemocí ukrytých v mase, ať už se jedná o “obyčejnou” salmonelózu, či třeba listeriózu. Tento dietetický pokus může přinést i zánět mozkových blan a může skončit smrtí.