Stavba domu: Co všechno je třeba vyřídit?

magazinzeny.cz

Chcete si postavit dům a nemáte ani tušení, co všechno to obnáší a co všechno je třeba předem vyřídit? Přečtěte si pár praktických rad a doporučení!

Chci stavět! Jak na to?

Máte-li vlastní pozemek a k dispozici příslušný kapitál, můžete si rovnou začít vyřizovat stavební povolení. Pokud nemáte peníze a chcete nový dům, bude potřeba nejprve zajít do banky a informovat se o případných půjčkách či hypotékách. Banka vám půjčí pouze za určitých podmínek. Ve většině případů je potřeba sehnat ručitele a souhlas manžela nebo manželky. Doložení výše příjmů je samozřejmostí. Banka vám vypočítá, jak velkou půjčku si vlastně můžete dovolit.

Co se týká stavebního povolení, formulář je možné stáhnout si z internetu nebo vyzvednout na stavebním úřadě. Dnes už je také možné stavět rodinný dům, který splňuje určité parametry pouze na ohlášení stavby. V tomto případě zastavěná plocha domku nesmí překročit 150 m2, je povoleno jedno podlaží do hloubky tří metrů a nejvýše dvě nadzemní podlaží a podkroví. Bez ohlášení je možné stavět pouze do velikosti zastavěné plochy 20 m2 anebo si pořídit stavbu na kolečkách.

Důležité je vybrat si, jaký domek vlastně chcete mít a nechat si zpracovat projektovou dokumentaci.

Velmi oblíbené jsou nízkoenergetické domky a dřevostavby. Důležité je také vybrat si způsob vytápění domku. Dnes je možné zvolit ekologickou variantu, například solární panel nebo kotel na pelety s možností získání dotací.

Zvažte, zda vyvrtat studnu či se napojit na vodovod, zda dům podsklepit či ne, zda postavit nízký či patrový domek. To všechno a ještě mnohem víc je na vaší hlavu, ale pamatujte si, že stále platí víc hlav víc rozumu a nezapomeňte relaxovat. Taková stavba domu přináší obrovský stres a leckdy doživotní splácení hypotéky také. Proto je dobré každé vaše rozhodnutí předem pečlivě zvážit. Ne nadarmo se říká, dvakrát měř a jednou řež.