Střevíčky pro popelku aneb o sandálech se praví

magazinzeny.cz

Jaké botičky jsou momentálně v módě jistě víte, zajímá vás však jakými botkami se pyšnily naše praprababičky nebo královny či císařovny? Jaká móda v obouvání panovala v jednotlivých historických obdobích si můžete přečíst v následujícím článku.

Už od pradávna si lidé chránili nohy a obalovali je do nejrůznějších dostupných materiálů. Zpočátku to byly různé traviny, lýko a nevyčiněné kůže ulovených zvířat. Postupem času se lidé naučili s kůží pracovat a vyčiněná kůže tak získala řadu vlastností, díky kterým se stala nejvhodnějším materiálem ke zhotovování obuvi.

Například ve starověkém Egyptě se nosily sandály s tuhou podešví, která byla zhotovena z usně, dřeva či pleteného rákosu a připevněna na nohu koženými řemínky. Byly to jakési předchůdkyně dnešních „žabek“. Ve starověkém Řecku se zase hodně šněrovalo.

Gotické botičky charakterizují předlouhé špičky, mnohdy ještě s rolničkami či kuličkami, které se přivazovaly ke kolenům. V období renesance se objevuje další nepohodlná móda tentokrát širokých špiček nazývaných „volská tlama“, které se vyplňovaly senem.

Koncem 16. století se v Benátkách objevují pantofle na vysokém podstavci ze dřeva či korku, který dosahoval výšky až 77 cm! Dokážete si představit, že byste chodili v něčem takovém?

Za vlády Rudolfa II. se nosily mašle a rozety a obuv byla známkou úrovně. Třeba Ludvík XIV. zavedl do módy červený podpatek, který se stal jakýmsi symbolem urozenosti. Nákladně zdobené botičky plné mašliček a výšivek nejčastěji z atlasu najdeme v období baroka a rokoka. Nelze opomenout, že chudí lidé neměli boty žádné a balili si nohy do hadrů.

V době francouzské revoluce nosily ženy střevíčky na podpatku, muži střevíce s nízkým podpatkem a vpředu zdobené sponou. V druhé polovině 19. století se objevily kotníčkové botky se šněrováním na boku. Zajímavostí také je, že dříve se nerozlišovala levá a pravá bota. Údajně snad prvním člověkem, který něco takového požadoval, byl Napoleon.

Ve 20. letech 20. století pak byly oblíbené střevíce s prodlouženou špičkou, podpatkem a páskem přes nárt. Ve 30. letech zase zvýšené podešve a od konce 50. let se objevují klasické dámské lodičky.

Ve druhé polovině 20. století nastal velký boom a móda obutí se střídala jako počasí každého dne. Začaly vznikat nejrůznější boty k nejrůznějším účelům, měnily se tvary špiček bot i výše podpatků.

Dnes je znovu oblíbená retro móda také v obouvání a rozhodně nic nezkazíte, pokud si třeba na ples obujete lodičky z 80. let.