Svatba nebo život na psí knížku?

magazinzeny.cz

Potkáte-li partnera, se kterým se vidíte ve svých snech i za dvacet, třicet let, chcete-li s ním vychovávat děti a zestárnout. Gratuluji. Na povrch však vyvstává otázka svatba ano či ne? Potřebujeme ke štěstí papír s razítkem, nebo si vystačíme žít jen „na hromádce“?

Svatba

Klady svatby
Řekněme si to na rovinu, která žena nesní od holčičích let o krásně bílých pohádkových šatech jak pro princeznu. Ten jeden jediný den je jen váš. Vás dvou.
Když se na svatbu podíváte z materialistického hlediska, čeká vás množství svatebních darů, jejichž cena nemusí být právě zanedbatelným faktem.
Oddací list, vám jako takový samozřejmě horu štěstí nepřinese, ale vlastnit ho, má spoustu výhod – společné jmění manželů, jasně dané otcovství budoucích dětí, v případě úmrtní jednoho z partnerů nárok na důchod nebo nárok na informace o zdravotním stavu partnera.

Zápory svatby
Svatba jako taková vás bude stát nejen horu času stráveného jejím plánováním, ale také dost finančních prostředků, které byste mohli použít jinde.
Samotný papír vám štěstí a lásku na věky věků nepřinese, tak proč „to“ vlastně postupovat.
Bez oddacího papíru také nemáte společné jmění a neodpovídáte tak za případné vzniklé dluhy partnera.
Případný rozvod je časově náročný a soud vám uvidí „až do talíře“.

Život na psí knížku

Klady života na psí knížku
Stejně tak rychle, jako jste spolu začali žít, stejně tak rychle se můžete rozejít. Bez zbytečného papírování a zdlouhavých rozvodových tahanic.
Finance, bydlení, zařízení domácnosti to vše je každého z vás. Žádné společné jmění, které byste po rozchodu museli řešit.

Zápory života na psí knížku
Pokud se jednomu z partnerů něco stane, nemá druhý nárok na to být o jeho zdravotním stavu informován.
Při úmrtí jednoho z partnerů, pokud nezanechá závěť, nemá druhý partner nárok na zákonné dědictví.
Pokud partner nepřizná na matrice otcovství, musí se s určením k soudu.