Tabu: bolest při sexu

magazinzeny.cz

Sex není vždy tak krásný a pohodový, jak se běžně prezentuje. Přestože skrze sex můžeme dosáhnout intenzivních prožitků, je určité množství žen, které při pohlavním styku zažívá nepříjemné pocity. O fyzické bolesti při sexu je třeba nebát se mluvit.

Bolestivost při sexu je mnohdy tabu, přitom je to problém, se kterým se potýká mnoho žen. Všechny problémy se dají řešit, je třeba se k nim správně postavit. V první řadě je důležité určit, zda-li bolest nepochází z oblasti malé pánve a která může mít souvislost se zánětem. Takovou situaci je třeba řešit přímo s gynekologem.

Pokud se jedná o bolest, která pochází přímo z pochvy, je hlavní příčinou obvykle nedostatečná lubrikace a špatná uvolněnost. Základem je tedy používat lubrikant. Jednak zabraňuje mechanickému poškození, ale pomáhá i proti mykózám.

Bolest se může přirozeně objevit při první styku, kdy dochází k protržení panenské blány, což každá žena může vnímat odlišně. Podobná situace je i při prvním styku po porodu. Tehdy se musí nejprve zahojit, je tedy velice stažená a má potíže se uvolnit. V takových situacích je třeba postupovat velice pomalu. Je vhodné pochvu postupně trénovat a zvykat.