Tampony nebo vložky

magazinzeny.cz

Dny pravidelné „měsíční návštěvy“ nejsou příjemné pro žádnou ženu. Nicméně vyrovnat se s ní musejí jak dívky náctileté, tak zralé ženy na prahu přechodu. Každá žena v období „svých“ dnů preferuje jiné používání hygienických prostředků. Pojďte si dát tedy krok za krokem dohromady výhody i nevýhody.

Vložky
Vložky mají zachytit všechnu menstruační krev a nedovolit ji znečistit naše oblečení. V nabídce distribučních firem najedeme jak rozdílné značky, tak i velikosti. Velikost vložek je označena na obale kapičkami. Čím vyšší počet kapek, tím je i vyšší savost vložky. Na začátek a konec menstruace se hodí vložky s nižším počtem kapek. Uprostřed menstruační doby zvolíme vložky více savé. Rozdíl je i v materiálu. Nejlevnější vložky se vyrábějí na základě buničitého materiálu. Jejich savost je mizerná a stabilita ještě horší. Ty nejlepší mají vnitřní část z gelového základu, díky čemuž neprotékají. Vložky můžeme koupit s křidélky i bez nich. Vložky s křidélky lépe drží na místě a nehrozí u nich nežádoucí krčení či sesouvání.

Plusy vložek
Vhodné pro každou ženu.
Snadná výměna.

Zápory vložek
Problém nastává při nošení legín či upnutých kalhot, kdy vložky mohou tvořit obrysy.
Jsou velké, nediskrétní.
Zvláště v noci hrozí, že se sesunou a zcela tak nezvládnou plnit svoji funkci.
Specifickému, intimnímu zápachu se nevyhnete ani přes parfemovaná provedení.

Tampony
S nástupem moderní doby vymysleli gynekologové jiný princip zachytávání menstruační krve. Na trhu jsou tampony. Sice můžete slyšet názor, že jsou nevhodné. Pro ty, kdo s jejich používáním stále otálí, vězte, že jsou zcela bezpečné. Menstruační krvi nedovolí prosáknout na povrch. Zachytávají ji uvnitř pochvy. Tampon je zjednodušeně řečeno oválek na základě buničitého materiálu, který je opatřen drážkami, které krev dokáží spolehlivě pojmout. Stejně tak jako vložky koupíte v několika různých velikostech a stupních savosti.

Plusy tamponu
Vhodné pro ženy, které sportují. Ani plavání během menstruace není pro ženu používající tampony tabu.
Jsou velice diskrétní, nejsou vůbec vidět.
Žádný intimní zápach.

Mínusy tamponu
Horší způsob výměny, pokud nejste v dosahu sprchy a s tím souvisí i možnost vzniku zánětu z nedostatečné hygieny.
Pokud tampon špatně zavedete, je jeho přítomnost vyloženě nepohodlná a nemusí stoprocentně plnit svoji funkci.

Vybrat si mezi jednou a druhou variantou je těžké. Vhodné je kombinovat vložky i tampony podle potřeby.