Tipy na pěstování bylinek doma

magazinzeny.cz

Snad každý si je vědom zdravotních účinků různých druhů bylinek. Bylinky jsou velice populární jako alternativní léčba mnohých onemocnění. Na trhu je seženeme ve formě prášku, pasty, kapaliny i tablet. Ale nic se nevyrovná síle čerstvých bylin.

Pěstování bylinek znamená nejen zdravější život, ale je to velká výhoda i při vaření. Navíc bylinky pomáhají vyčistit prostředí a jejich vůně funguje jako přirozený repelent proti komárům.

Bylinky si můžete pěstovat snadno i doma a nepotřebujete k tomu přitom velkou plochu. Ne všem bylinkám ovšem vyhovuje prostředí interiérů, je třeba volit k pěstování takové bylinky, které vyžadují stín a vlhkost.

Pro výsadbu v interiéru jsou vhodné bylinky: máta, tymián, petržel, rozmarýn, koriandr, pažitka a oregáno. Můžete je pěstovat ze semínek i z řízků. Pro dobrý výnos je zapotřebí vybrat kvalitní semena. Jestliže si kupujete rostlinu, vybírejte ty, které vypadají zdravě. Listy by měly být lesklé a zdravé, bez přítomnosti činnosti hmyzu.

Výběr půdy je dalším důležitým krokem. V obchodech seženete často substráty přímo pro bylinky. Půdu je vhodné vydezinfikovat v troubě. Na hnojiva jděte pomalu a opatrně, abyste bylinkám neublížily a nezačaly hnít.

Na pěstování jsou k dostání i speciální kontejnery. Je lepší zasadit bylinky do více než jedné nádoby. Ujistěte se, že rostliny nebo semena budou mít kolem sebe dostatek prostoru k šíření.

Doporučené bylinky nevyžadují přímé sluneční světlo. Můžete je umístit na okenní parapet, nejlépe jižním směrem. Květináče sem tam pootáčejte a přesouvejte, pomůžete rostlince růst rovnoměrně.

Klíčové je i správné zalévání. Zalévejte bylinky často, ale vylijte přebytečnou vodu z květináče. Bylinkám ovšem nesvědčí ani přelití. Zkontrolujte pro jistotu půdu – zaryjte prst 2-3 cm do půdy. Pokud je půda vlhá, zalévání není nutné. Taktéž dopřejte rostlinám spršku z rozprašovač, nebudou jim žloutnout listy.

Určitě se budete těšit, až si nějakou bylinku prvně uříznete. Je ovšem třeba chvíli počkat, příliš brzké zkrácení by mohlo způsobit, že bylinka zakrní. Počkejte, až stonky dosáhnou délky alespoň 15 cm. Uřízněte poté maximálně 1/4 délky a čekejte, až rostlina doroste, než budete řezání opakovat.