Užitečné rady a tipy při psaní bakalářské práce 1/2

magazinzeny.cz

Správná volba tématu

Klíčovou záležitostí, od níž se bude odvíjet fakt, zda se práce bude psát snadno či hůř, je volba tématu. Blízké téma zajistí to, že se bude práce lépe psát, určitě je také vhodné volit téma i podle dostupnosti zdrojů, kterých musí být v bakalářské práci celá řada. Vhodné je tedy zamyslet se nad tím, co nás během studia bavilo, kde jsme se dostali k zajímavému tématu a pokusit se o něm vytvořit svou závěrečnou práci.

Dobrý vedoucí

Kromě samotného tématu, je určitě další trefou do černého dobrý vedoucí práce. Alfou a omegou všeho je jeho flexibilita, ochota komunikovat se studenty, pokud tohle váš vedoucí bude splňovat, máte z poloviny vyhráno. Určitě je vhodné s ním své téma důkladně probrat a zjistit, jaká je jeho představa. Nezapomínejte s ním průběžně konzultovat a dávejte o sobě vědět, přepadnout jej takzvaně za pět minut dvanáct s hotovou prací jej určitě nepotěší. Zároveň však buďte samostatní a nepište dotazy ohledně každé maličkosti.

Časový harmonogram

I když se třeba nyní zdá, že času je ještě spousta, opak může být pravdou. Napište si na papír hlavní body, které musíte splnit, abyste se po malých krůčkách dostali k vytyčenému cíli. Určitě mějte pořádně vryté do paměti datum odevzdání práce nejen v tištěné, ale i elektronické podobě. Před tím, než začnete psát, ověřte si formální požadavky na danou práci, tedy rozsah stránek, úpravu a podobně. Zarezervujte si v knihovně publikace, na které je dlouhá čekací lhůta.