Užitečné tipy a rady při péči o batole 1/2

magazinzeny.cz

Období plné změn a vývoje

V batolecím věku, který se datuje od jednoho roku do tří let, prochází dítko řadou fyziologických i psychických změn. Začíná si uvědomovat samo sebe, svou jedinečnost a snaží se být samostatné. Na řadu přichází učení se spousty nových věcí. Současně však stále platí pravidlo, že každé dítko je individuální, a tak se různé věci naučí v jinou dobu.

Oblíbené i neoblíbené koupání

Některá batolata vodu milují, jiná nesnáší. Pokud vaše ratolest spadá do druhé kategorie, je vhodné jí koupání nějak zpříjemnit. Vhodným řešením se jeví zapojit do nucené aktivity zábavu a hru, takže kupa hraček do vody, ale také třeba pastelek a vodních mlýnků může přimět dítě zvládnout to, co by jindy nesneslo. Přidání pěny do koupele zase může zajistit parádní zábavu plnou bublinek. Zkuste vyměnit dětskou vaničku za vanu nebo naopak, případně se na čas omezte třeba jen na rychlé sprchování či omytí dětskou žínkou.

Péče o zoubky

Batole už má ve své pusince dostatečné množství zoubků, a tak je vhodné o ně náležitě pečovat. Dítěti je proto vhodné pořídit správný kartáček, může být přidáno i trochu dětské zubní pasty. Čištění je vhodné provádět pravidelně, aby si dítko na tuto aktivitu zvyklo, ideální je, když děláte totéž, děti totiž velmi rády napodobují své rodiče. Když dítě projeví zájem o samostatné čištění, pak mu v tom nebraňte, ať si kartáčkem zoubky samo vyčistí a pak je ještě dodatečně přečistěte sami.