Užitečné tipy a rady při péči o batole 2/2

magazinzeny.cz

Batolata a spánek

U většiny dětí v batolecím věku se objevuje nějaký problém v souvislosti se spaním. Může to být pozdní usínání, ale také třeba výskyt nočních můr. Problémy se vyskytují i v souvislosti s přechodem do velké postele, či při společném spaní s rodiči. Rodiče by vždy měli v souvislosti se spánkem dodržovat určité rituály, aby dítě vědělo, kdy je čas jít spát a navodit klidnou atmosféru.

Odpoutání od plenek

V průběhu batolecího období je také vhodné naučit dítě chodit na nočník a rozloučit se tak s mnohdy oblíbenými plenkami. I když je doporučována doba okolo roku a půl, není řečeno, že to může být dříve, nebo také později. Každé dítko dojde k tomuto milníku jindy a nic se násilím neuspěchá. Velmi důležité je totiž uvědomění faktu, že se dítěti chce daná potřeba vykonat a umění o tomto faktu mamince říci.

Kojení v batolecím věku

I v batolecím věku je řada dětí ještě kojena. Světová zdravotnická organizace doporučuje kojení do dvou let věku, a poté tak, jak to oběma vyhovuje. Přirozené odstavení ze strany dítěte však nastává někdy mezi třetím až pátým rokem věku. Není tedy potřeba nijak tlačit na pilu, pokud chcete dát všemu volný průběh. Kojení nijak dítku ani mamince neškodí, ba naopak. V případě odstavení dítěte je vhodné postupovat velmi pomalu, opatrně a citlivě bez zbytečných stresů.