Užitečné tipy a rady při péči o novorozence 1/2

magazinzeny.cz

Důvěřujte své intuici a naslouchejte potřebám miminka

Péče o novorozené miminko s sebou přináší mnoho změn a nových úkolů, nejen pro novopečenou maminku. Je přirozené, že vás krátce po porodu provází nervozita a obavy, zda vše zvládnete. Existuje spousta rada a návodů, ale po čase se vám jistě osvědčí důvěřovat svému vnitřnímu hlasu a pozorně sledovat váš malý uzlíček, který vám v péči v mnohém pomůže a napoví.

Výživa miminek

Pro novorozence je samozřejmě nejlepším způsobem kojení. Neznamená to však, že pokud z jakéhokoliv důvodu kojit nemůžete, nedáváte dítěti vše potřebné. Krmení miminka by v každém případě mělo být v klidu, v pohodlí a beze spěchu. Kojíte-li, pak mějte pohodlí i vy a po ruce vždy dostatek všeho potřebného, včetně sklenice vody pro vás. Novorozené miminko se většinou kojí na požádání a může to být v různě dlouhých intervalech, obvykle je to zhruba desetkrát denně.

Hygiena děťátka

Nejčastější činností bude pro nastávající maminku kromě krmení také přebalování. Je proto vhodné, aby byla domácnost této činnosti uzpůsobena a maminka měla vše potřebné pěkně po ruce. Ideální je přebalovací pult, na který dítko bezpečně položíte a použitou plenku pohodlně vyměníte. Vyplatí se mít v dosahu tedy třeba umyvadlo pro rychlé opláchnutí zadečku, nebo dětské vlhčené ubrousky a samozřejmě také čisté plenky či oblečení.