Užitečné tipy a rady při péči o novorozence 2/2

magazinzeny.cz

Koupání

Doby, kdy se muselo miminko koupat každý den, jsou už dávno pryč. Nyní se razí názor, že malé děťátko je vhodnější koupat ob den, ale i třeba co tři dny. Novopečená maminka by však měla koupání mít vždy dobře připravené a zorganizované. Vše je vhodné mít hezky po ruce jak kvůli praktičnosti, tak i bezpečnosti. Voda koupele by měla být pro dítko příjemná, okolo 37 stupňů, také teplota místnosti by měla být odpovídající, aby miminko neprochladlo, po vykoupání je potřeba jej dobře osušit a kůži promazat dětským olejíčkem.

Spánek a denní režim

Říká se, že většina novorozenců celé dny jen prospí, každé dítko je však individuální, a tak není vhodné brát si k srdci různé poučky a v případě, že tomu u vás tak nebude, hned panikařit. Dítě by mělo mít pohodlné spaní s odpovídající teplotou, během spánku je vhodné jej také pravidelně polohovat. Neklidné a plačící miminko může mamince naznačovat, že jej něco trápí, často je to bolavé bříško, nebo hlad, ale také přílišné teplo nebo mokrá plenka. Na pláč děťátka reagujte, určitě se nemusíte obávat toho, že jej tímto způsobem rozmazlíte. Denní režim miminka se také v průběhu prvních měsíců mění, takže také nebuďte nervózní z toho, že je jeden týden něco tak a druhý jinak.

Nebuďte na vše sama

Nebojte se požádat o pomoc, hlavně první dny a týdny mohou být náročné. Zapojte do péče o dítko také tatínka, který si s miminkem může vytvořit tímto způsobem úzkou vazbu. Nikdo nečeká, že budete dokonalá. Zapojte také babičky, které mohou miminko vzít ven do kočárku, zatím co vy si třeba doma poklidíte, nebo prostě jen odpočinete, vždyť i to je potřeba.