Vánoční zvyky a tradice: lití olova

magazinzeny.cz

Vánoce jsou časem klidu a lásky. Pro mnohé je to období zázraků, kdy je vše možné. Není divu, že je s tímto obdobím spjato tolik různých zvyků a tradic. Pojďme se podívat na ty nejběžnější a zařaďme je do letošních vánočních svátků!

Lití olova patří mezi nejznámější štědrovečerní zvyky. Někdo lije olovo ovšem až o týden později – na Silvestra či Nový rok. Fantazii se meze nekladou, nicméně právě Štědrý večer má magickou sílu. Je to den zázraků, kdy je snadné odhalit roušku budoucnosti. Lití olova je oblíbený způsob, jak nahlédnout do budoucnosti a zpříjemnit si vánoční čas.

Připravte si nádobu se studenou vodou. Olovo mějte v kovové nádobce a roztavte jej nad plamenem svíčky. Pomalým pohybem vylijte olovo do vody, přičemž nakloňte nádobku s olovem co nejníže k hladině.

Každý by si měl udělat svůj vlastní odlitek. Je možné nalít olovo do vody bezmyšlenkovitě a dozvíte se tak o tom, co vás v dalším roce čeká. Nicméně před litím olova si můžete v duchu myslet otázku a výsledný odlitek vám odhalí odpověď. Odlitek můžete po pár minutách vyjmout z vody a prostudujte důkladně jeho tvar, abyste porozuměli odpovědi.

Při interpretaci odlitku dejte na vaší fantazii – odlitek se může něčemu podobat a to může být doslovnou či symbolickou odpovědí. Zkuste se nad významy odlitku zamyslet s celou rodinou. Čtvercové tvary ukazují na praktičnosti a stabilitu. Kruhy jsou harmonické, značí uzavření spojenectví. Naopak kříže mohou značit problémy, podobně jako jiné ostré tvary.