Vánoční zvyky a tradice: štědrovečerní tabule

magazinzeny.cz

Vánoce jsou časem klidu a lásky. Pro mnohé je to období zázraků, kdy je vše možné. Není divu, že je s tímto obdobím spjato tolik různých zvyků a tradic. Pojďme se podívat na ty nejběžnější a zařaďme je do letošních vánočních svátků!

Štědrovečerní večeře je pro mnohé jeden z nejdůležitějších okamžiků Vánoc. Celá rodina se ve sváteční náladě sejde u jednoho stolu, aby si dopřála slavnostní jídlo – takových příležitostí se do roka mnoha nenabízí. Je zřejmé, že taková důležitá chvíle má historicky důležitá pravidla, aby byla nejen večeře, ale celý další rok co nejlepší.

Mnoho lidí stále dodržuje, že má u štědrovečerní večeře sedět sudý počet osob. Lichý počet má přinášet rodině po celý příští rok smůlu. Dříve se i prostíralo vždy jedno místo navíc pro náhodného osamělého kolemjdoucího. Bylo běžné pozvat k sobě na večeři chudého člověka apod. Tento zvyk se v dnešní době již tolik nedodržuje. Nicméně má sloužit i jako připomínka těch, kdo nás opustili a tak si zajisté pozornost zaslouží.

Mezi staré zvyky patří i to, že by se k štědrovečerní večeři mělo usedat tehdy, když vyjde první hvězda. Od štědrovečerní večeře by rovněž neměl nikdo vstát. Dříve se dokonce říkalo, že ten kdo vstane od večeře do roka umře. Pokud si však odskočíte na toaletu nebo přidat další porci, ničeho se nebojte.

Tradičně by mělo být na štědrovečerním stole devět pokrmů. Pro štěstí se má sníst při večeři kousek okoralého chleba. Kdo rozlije v průběhu večeře víno, čekají ho do roka křtiny. Zbytky jídla se ukládaly do země, aby byla úrodnější.