Veš dětská – zákeřný návštěvník

magazinzeny.cz

Máte děti, které navštěvují dětský kolektiv? Máte zkušenosti s nevítanými hosty v dětských vlasech? Nezoufejte! Poradíme vám, co dělat!

Veš dětská je stále častým návštěvníkem dětských kolektivů. To, že vaše děti přinesou domů vši ještě neznamená, že jste něco zanedbali nebo že nedbáte na hygienu! Vši se mohou vyskytnout naprosto kdekoliv a dávno nejsou výsadou špindír a rodin, kde se na hygienu moc nedbá!

Když už jednou dítě domů vši přinese, vyvstává problém, neboť vši se dokážou velice rychle rozmnožovat. Samička klade vajíčka, která lepí k vlasům. Z nich se líhnou larvy, které asi za 20 dní dospívají. Samička je schopná během tří týdnů naklást asi 140 hnid! Vši sají krev z pokožky hlavy, jejich výskyt je doprovázen úporným svěděním a výskytem otevřených ranek na pokožce hlavy. Je třeba vši objevit včas a takovéto řádění jim znemožnit!

Nemusíte se bát, že by vaše dlouhovlasá princezna přišla o vlásky. Dnes se již drastické metody spočívající v polití hlavy petrolejem nebo ostříhání vlasů dohola nepraktikují. Petrolej rozhodně nepoužívejte! Může vyvolat závažné zdravotní problémy nebo silnou alergickou reakci! Veterinární šampony také nejsou příliš vhodné.

Existuje řada účinných prostředků, pomocí kterých se můžete vší zbavit. Odborníci však uvádějí, že vši jsou již vůči léta používaným chemickým prostředkům z lékáren imunní. Velmi účinné jsou přírodní přípravky obsahující olej a silné bylinné výpary nebo éterické oleje. Nechají se na vlasech nějakou dobu působit, dobré je překrýt vlasy po jejich aplikaci igelitem. Olej na vlasech vším znemožní pohyb a silné výpary je udusí. Velmi se osvědčil například eukalyptový olej. Pro některé děti však může být příliš dráždivý. Dávejte zejména pozor, aby se dětem nedostal do očí.

Pokud objevíte vši u chlapce, který nosí krátké vlasy, nebojte se mu je ostříhat úplně nakrátko strojkem. Vši pak nemají žádnou šanci. U děvčátek je potřeba velké trpělivosti při vyčesávání špatně viditelných hnid z dlouhých vlasů. Vajíčka jsou nalepená na jednotlivých vlasech a je třeba je postupně stahovat hřebínkem s hustými zuby – tzv. všiváčkem.

Odvšivovací kůru by měla absolvovat celá rodina, vši se totiž velmi rychle šíří. Důležité je také důkladně vyčistit hřebeny a vyprat používané textilie. Věnujte pozornost také prevenci, po každém příchodu dítěte ze školy nebo školky mu překontrolujte vlasy a rozhodně nutně byste to měli udělat po jeho návratu z letního tábora či jiného zařízení!