Vše o kojení 1/2

magazinzeny.cz

Kojení může zachránit život

Je jasné a známé, že mateřské mléko je pro dětský organismus velmi důležité. Proto by mělo být každé miminko u prsu matky nejdéle hodinu po porodu. Kojeno by mělo být do 6 měsíců, a dále by mělo být kojení realizováno jako doplněk jídelníčku, a to do dvou let dítěte. Díky tomu je eliminováno mnoho problémů, které mohou dítěti dokonce i zachránit život.

U některých dětí se dostavuje odmítání kojení

To není pro matku ani dítě nic příjemného. Faktem je, že daný problém může být spojený hned s několika příčinami. Mezi ty hlavní se dnes řadí třeba:

  • Nemoci dítěte
  • Nedostatek spánku dítěte
  • Růst zubů

Stejně tak to ale mohou být i různé stresové problémy, stejně jako se může jednat o úzkost, nebo i to, že se rapidně změnila chuť matčina mléka.

Kojit je třeba opatrně

I když si to mnoho matek nepřipouští, proud mateřského mléka je velmi silný, jelikož vytéká hned z několika drobnějších otvorů. To může při kojení přinést dokonce problémy. Dítě se může velkým proudem mléka i lehce dusit. Je proto doporučováno na začátku kojení trochu mléka ostříkat, aby se toto jednoduše eliminovalo. Stejně tak je dobré nechat samotné dítě, aby spíše samo upíjelo tolik, kolik mléka bude potřebovat.