Vše o kojení 2/2

magazinzeny.cz

Prsa nikdy nejsou prázdná

I když matka tvrdí, že již nemá mléko, a dítě nemá co pít, faktem zůstává, že mléko v prsou stále ještě je. Konkrétně zde zůstává zhruba 30 procent celkové produkce mléka, jelikož bylo vyzkoumáno, že právě tato průměrná hodnota většině matek po kojení v prsou zůstane a následně se samozřejmě obnovuje, a tedy doplňuje.

Obsahují obě prsa stejné množství mléka?

Ne, neobsahují. Je vědecky dokázáno, že v jednom prsu je mléka vždy více, než v prsu druhém. Jedná se o prso pravé. Vliv na to mají procesy v lidském těle a nikoliv to, zda je matka pravačkou nebo levačkou, nebo jakékoliv jiné zvyky spojené s běžným životem. I proto je dobré, aby jako první byl nabízen pravý prs. A to proto, že z prvního děti vždy vypijí více.

I smysly mohou podnítit proces kojení

Dětský pláč, fotografie dítěte, nebo celá řada dalších vnějších podnětů může zapříčinit to, že mléko začne samovolně z prsů unikat. Je to zcela běžná a dnes i zcela přirozená reakce, která se stává celé řadě matek.  Je založena hlavně na kombinaci citových vazeb a samozřejmě i lidských smyslů. Proto mnoho matek raději využívá vložky do podprsenky, jelikož k tomu může dojít kdekoliv.