Výhody a nevýhody používání olivového oleje v kuchyni

magazinzeny.cz

Oproti našim babičkám máme při přípravě pokrmů jeden důležitý trumf, olej. Z oleje se stala stálice našich kuchyní. Podíváme-li se na současnou oblíbenost olejů, drží se na přední příčce olej olivový. Umíte ho ale správně používat? Využíváte správně jeho všech výhod a umíte správně zacházet i s jeho nevýhodami?

Výhody používání olivového oleje v kuchyni

Olivový olej se vyznačuje svojí značnou trvanlivostí. I po otevření si olivový olej udrží svoji neměnnou kvalitu až po dobu jednoho roku.
Nejzdravější a zdraví nejprospěšnější je olivový olej, který je lisovaný za studena, tzv. panenský olivový olej. Panenský olivový olej účinně bojuju s vysokým tlakem nebo rakovině.
Olivový olej se daleko hůře přepaluje. Byť se vám to může zdát zvláštní, při nižší teplotě se vám přepálí rychleji klasické české sádlo než olivový olej.
Pokud olivový olej použijete ke smažení, nemusíte ho jako všechny ostatní tuky zahřívat na správnou teplotu. Smaženou potravinu můžete vložit rovnou do studeného oleje.
Chuť kvalitního olivového oleje si nejvíce vychutnáte v zeleninových salátech. Olej do nich přidejte ještě před tím, než zeleninu osolíte. Olivový olej totiž krásně přilne k zelenině a ta si tím udrží všechny své přirozené šťávy a vodu v sobě.

Nevýhody používání olivového oleje v kuchyni

Od nákupu olivového oleje vás můžou odradit usazeniny na dně lahve. Ty vznikají díky skladování při vyšší teplotě, než je doporučena.
Pokud chcete používat olivový olej pro teplou i studenou kuchyni, musíte mít olivové oleje dva. Panenský olej si nechte na používání ve studené kuchyni, klasický olivový olej používejte k tepelné úpravě.
Pokud na něm budete smažit klasická česká jídla, chuť bude jiná, než ta, na kterou jste zvyklí. Nedoporučuje se používání do tradičních omáček.

Tip na závěr:
Olivový olej můžeme koupit v několika kvalitách. Ten nejlepší nese označení „panenský“ olivový olej. Je nejčistší, nejpřírodnější a lisovaný zastudena. Obyčejný olivový olej je tvořen ze směsi panenského a rafinovaného oleje. Pokud má však tento olej obsah volných kyselin pod jedno procento, dá se považovat za kvalitní. Čím větší procentuální vyjádření přítomnosti volných kyselin, tím je kvalita olivového oleje menší.