Vztah s cizincem, co je nejvetší riziko

magazinzeny.cz

Vztahy samy o sobě jsou dost složité a komplikované. Mnohdy se ani dva lidé, kteří mluví stejným jazykem a narodili se ve stejné zemi, neumějí správně říci, co chtějí a co potřebují, natož ti, co mají jako rodný jazyk, jiný jazyk. Vztah s cizincem je o dost jiný, to každopádně. Je to přeci jen jiná výchova, jiná kultura, jiná mentalita a to sebou rozhodně přináší třecí plochy a jisté neshody a problémy. Samozřejmě, jsou páry, kterým to vše vyšlo, a navzájem se respektují a tolerují, ovšem není to tak vždy a u všech.

Ve vztahu jsou vždy nějaké problémy a vždy nějaké třecí plochy, ovšem pokud je váš partner cizinec, musíte čelit řadě věcí. Partner bude jiný, než takový, na jaké jste ve svém dosavadním životě zvyklá. Musíte vědět, že jiný kraj, jiný mrav a podle toho se musíte zařídit. Je potřeba partnera tolerovat a trošku ho pochopit. Zároveň i vás musí partner pochopit. Mnohdy to však takhle nebývá. Musíte to pochopit a akceptovat, jinak se budete nestále motat v kruhu a budete mít s partnerem problémy. Navíc to budou většinou problémy, které nezažíváte s českými partnery, jsou úplně odlišné.

Obvykle je nejčastější problém opravdu odlišná kultura, mentalita a výchova. Je plno případů, kdy partneři odvlekli dítě do ciziny a ženy je pak velmi těžko dostávají zpátky, pokud vůbec. Mnohdy dává partner ženě na výběr, buď půjde s nimi, nebo jí vezme dítě a podobně. V dnešní době, hlavně pokud jde o kulturu islámu, kde opravdu ženy nemají moc dobré postavení, je to třeba styl oblékání, žena se musí zahalovat, nesmí být vyzývavá, nesmí mluvit s cizími muži, nesmí chodit do určitých zařízení, musí poslouchat a muže ctít, a podobně. V naší kultuře je to něco nemyslitelného, ale pokud je tak člověk vychováván odmalička, je to určitě o něčem jiném.

Problém je také v tom, že si až tak úplně nerozumíte. Samozřejmě můžete umět jazyk partnera, ale nevyrůstali jste v tom jazyku, není váš mateřský, tudíž vždycky zde budou nějaké ty mezery a něco, čemu rozumí pouze váš partner a bohužel vy ne. Tak to prostě bude. Co je opravdu důležité, je umět dělat ústupky a to na obou stranách, jinak se nevyhnete rozdílům, hádkám a podobně. A nikdo se nechce hádat a žít v permanentním strachu z toho, co se bude dít příště.