Zajímavé pokojové rostliny: cykas japonský

magazinzeny.cz

Kytka dokáže domov rozsvítit a zútulnit. Přináší kousek přírody a jemné energie do našeho obydlí. Rostliny jsou vnímavé a citlivé bytosti, které jsou našimi společníky. Pokud byste rádi společníky, kteří vybočují z řad klasických pokojových rostlin, jste u správného seriálu. Nevšední květiny se totiž začínají postupně představovat.

Cykas japonský je rosltina pocházející z jihu Japonska. Přesto ji dnes najdete běžně v obchodech i u nás. Cykasy patří k nejstarším rostlinám na světě, na zemi jsou neuvěřitelných 250 milionů let. S cykasem tedy přijde do vašeho domova i obrovský kus historie. A možná s vámi i dlouho vydrží, neboť se při správné péči mohou dožít až 2000 let.

Kmen rostliny obsahuje škrob, který se zejména dříve užíval k přípravě potravy. V Japonsku se z rostliny vyrábí určitý druh nápoje saké. Některé části rostliny, zejména semena, jsou bez úpravy jedovaté.

Přestože má cykas palmový vzhled, dnení to palma. Může dorůst do výšky 0,5 (v domácnostech) až 5 metrů (v přírodě). Cykas preferuje světlé místo bez přímé sluneční svitu. Dobře snáší výkyvy teplot a můžete ho pěstovat jak v teplých tak kladných místnostech.

Zálivka by měla být bohatá zejména na jaře a v létě. V zimě naopak zavlažovat pouze mírně. Cykas je citlivý na vlhkost, přebytek vody způsobuje zahnívání. O to více však potřebuje vzdušnou vlhkost a tak je třeba po celý rok pravidelně rosit.