Zajímavé pokojové rostliny: Monstera deliciosa

magazinzeny.cz

Kytka dokáže domov rozsvítit a zútulnit. Přináší kousek přírody a jemné energie do našeho obydlí. Rostliny jsou vnímavé a citlivé bytosti, které jsou našimi společníky. Pokud byste rádi společníky, kteří vybočují z řad klasických pokojových rostlin, jste u správného seriálu. Nevšední květiny se totiž začínají postupně představovat.

Monstera deliciosa -laicky též nazývána jako filadendron – je jednou z lián, kterým se daří v pokojových podmínkách. Spokojená kytka může dorůst až do výšky 5 metrů a tmavé listy mohou mít v průměru až 1/2 metru. Obvykle však v pokojových podmínkách dosáhne maximální výšky 3 metry. I tak se nemusíte obávat, protože to liáně může trvat až 10 let.

Zajímavostí této rostliny je, že v mládí jsou její listy srdcovitého tvaru. S věkem jsou však listy čím dál více proděravělé a postupně nabývají svůj typický vzhled. Přestože se často uvádí, že se jedná o jedovatou rostlinu (způsobující pálení jazyka, hrdla), není to zcela pravda. Zralý plod je v malé množství jedlý a má chuť podobnou ananasu. V Karibiku a Polynésii se běžně konzumuje.

Monstera miluje světlo, ale ne přímé sluneční záření. Substrát by měl být stále vlhký a stejně tak ocení i dostatečné rosení. Jednou za čas je třeba otřít vlhkým hadříkem listy od prachu či je můžete spláchnout ve sprše.