Zajímavé pokojové rostliny: smrdutka

magazinzeny.cz

Kytka dokáže domov rozsvítit a zútulnit. Přináší kousek přírody a jemné energie do našeho obydlí. Rostliny jsou vnímavé a citlivé bytosti, které jsou našimi společníky. Pokud byste rádi společníky, kteří vybočují z řad klasických pokojových rostlin, jste u správného seriálu. Nevšední květiny se totiž začínají postupně představovat.

Smrdutka, nebo-li stapelia variegata, je rostlina skutečně pozoruhodná. Květ tohoto sukulentu je opravdu krásný a nepřehlédnutelný, ale jak již lidový název rostliny napovídá, zaujme i typickou podivnou “vůní”.

Rostlina vytváří husté trsy, je tmavě zelená a povrch je pokrytý tupými výrůstky. Stonky jsou silné a dužnaté. Květ je vyrůstá ve spodní části těla rostliny a jeho vůně je specifická. Připomíná zápach mršiny, skrze který láká hmyzí opylovače. Vůně se však netřeba v našich domovech obávat, nepříjemná se stává totiž ve chvíli, kdy se na jednom místě nachází větší množství kvetoucích rostlin.

Roslina není náročná na pěstování a úspěchy s ní mohou slavit i pěstitelští začátečníci. Jako vhodné místo pro ní se jeví polostín až stín. Slunné stanoviště zvládne taktéž, ale barva rostliny poté tmavne do hnědofialova. V zimní části roku potřebují dostatek světla. Mimo zimu vyžaduje i dostatečné zalévání. Nedostatek vody způsobuje svraštění stonku, které již dalším zalitím nenapravíte.