Zajímavé pokojové rostliny: žít ze vzduchu

magazinzeny.cz

Kytka dokáže domov rozsvítit a zútulnit. Přináší kousek přírody a jemné energie do našeho obydlí. Rostliny jsou vnímavé a citlivé bytosti, které jsou našimi společníky. Pokud byste rádi společníky, kteří vybočují z řad klasických pokojových rostlin, jste u správného seriálu. Nevšední květiny se totiž začínají postupně představovat.

Tilandsie jsou skutečně zajímavé rostliny. Zaujmou přitom nejen krásným vzhledem, ale i vysokou odolností a nenáročností na život. Překvapí zejména svým životním stylem, kdy se v průběhu dějin prahnoucí po slunečním svitu naučily vyšplhat za světlem po stromech a žít bez půdy. Existuje cca 600 druhů a pochází z tropické oblasti střední a jižní Ameriky.

Listy rostliny jsou dužnaté a jsou zásobou na vodu. Aby voda co nejdéle vydržela a nevypařovala se, jsou listy pokryté drobnými šupinkami. Naopak šupinky umožňují i snadnou absorbci vody z vnějšku. Pro změnu kořeny neslouží k sání živin, ale pouze k uchycení se na podloží.

Potřeby rostlin se liší dle druhu. Platí, že čím je rostlina mohutnější a povrch stříbrnější, tím více svitu a proudění vzduchu potřebuje. Takové můžeme s úspěchem pěstovat v domovech. A čím je zelenější, žím více potřebuje stín a nepohyblivý vzduch. Takové rostliny můžeme i tak pěstovat doma, vyžadují však pobývat v teráriích.

Spokojené tilendsie vyžadují k životu nejlépe dešťovou vodu, případně pitná balená (bez chloru). Rostliny je třeba rosit až 4x týdně (jak se povede). V případě horka můžete rosit i častěji.