Základní fakta o klíšťatech

magazinzeny.cz

Klíšťata se řadí mezi parazity, kteří jsou schopni hodně ovlivnit život každého z nás. Pokud si na klíště nedáme dostatečně velký pozor, pak může dojít k tomu, že se dopracujeme k poměrně nepříjemnému onemocnění, které může mít vliv na náš další život.

K tomu, abychom se velkých nepříjemností vyvarovali, je určitě ideální hnát spousty informací týkajících se klíšťat. Pokusme se tedy klíšťata jako taková charakterizovat a poukázat na jejich výskyt, možnosti nákazy nemocemi a na další záležitosti.

Klíště obecné se představuje

Klíště obecné se řadí mezi roztoče, kteří se řadí do čeledi klíšťkovitých. Jejich hlavní obživou je sání krve ze savců, plazů a ptáků. Typické je klíště obecné především tříhostitelským cyklem. Bohužel se jedná o živočicha, který je přenašečem pro člověka velmi nebezpečných chorob, kterými jsou lymská borelióza a také klíšťová encefalitida. Obě dvě nemoci mohou vést u člověka k vážným zdravotním obtížím spojeným s často i trvalými následky.

Způsob života klíšťat

Dospělá klíšťata nejčastěji žijí v trávě, a to v takové, která je vyšší než 20 centimetrů. Drží se na stoncích a odtud se pak dostávají na svého nového hostitele. V mnohých případech se dokážou uchytit i na menších keřích. V momentu styku s kůží člověka anebo jiného savce přecházejí klíšťata na svého nového hostitele a setrvat na něm dokážou klidně i po dobu dvou týdnů. Bez jídla je ale klíště schopno vydržet klidně i celý rok. Klíště obecná je vybaveno několika důležitými orgány, mezi které se řadí speciální smyslový orgán a také ochranný chitinový štít. Mimo jiné má klíště i kusadla a tykadla. Zapomenout přitom nemůžeme ani na sosáček vybavený zpětnými háčky.

Rozmnožování a životní cyklus klíšťat

Klíšťata se bohužel poměrně rychle množí, jelikož samice kladou do půdy zhruba 1000 až 3000 vajíček. Larvy se šesti nohami si již odmalička hledají svého hostitele, na němž několik dní parazitují. Jedná se nejčastěji o drobné ještěrky a ptáky. Následně se proměňují v nymfy a jsou schopny sát z dalšího živočicha. Délka vývoje konkrétního jedince činí zhruba jeden až dva roky.